PolskaOkulary równości dla Drzyzgi i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego

Okulary równości dla Drzyzgi i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego

Dziennikarka TVN Ewa Drzyzga oraz Kościół
Ewangelicko-Reformowany wyróżnieni zostali szwedzkimi
okularami równości, przyznawanymi za dostrzeganie problemów
związanych z dyskryminacją płci i dążenie do osiągnięcia równego
statusu kobiet i mężczyzn.

Okulary równości dla Drzyzgi i Kościoła Ewangelicko-Reformowanego
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

17.10.2003 | aktual.: 18.10.2003 07:20

"Szwedzkie okulary równości" - małą broszkę do wpięcia w klapę - przyznaje Rada Programowo-Konsultacyjna przy pełnomocniczce rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn.

Ewa Drzyzga otrzymała wyróżnienie za podejmowanie z odwagą tematów trudnych i kontrowersyjnych oraz omawianie ich "w atmosferze tolerancji i otwartości". "Jej programy w telewizji TVN służą podnoszeniu świadomości społecznej w tak ważnych obszarach, jak molestowanie seksualne, prawa kobiet, mniejszości seksualnych czy przemoc w rodzinie" - czytamy w uzasadnieniu.

Kościół Ewangelicko-Reformowany podjął historyczną decyzję o powołaniu pierwszej kobiety-pastora, pani Wiery Jelinek z Zelowa.

Biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, ksiądz Marek Izdebski, który odebrał okulary w imieniu Wiery Jelinek, sprostował, że ordynacja pierwszej kobiety-pastora odbyła się w Polsce już około 20 lat temu, w Kościele Metodystycznym. Podkreślił, że Jelinek zawsze marzyła, by zostać pastorem.

Poza okularami przyznawane są również "Skierowania do okulisty" osobom i instytucjom, które nie dość wyraźnie dostrzegają problemy równych szans, z nadzieją na poprawę ich pola widzenia.

W tym roku skierowania otrzymali: Ministerstwo Zdrowia i wicemarszałek województwa mazowieckiego Wojciech Wierzejski.

Ministerstwo Zdrowia od ponad roku nie realizuje publicznych zapowiedzi kolejnych szefów resortu wprowadzenia na listę leków refundowanych nowoczesnych środków antykoncepcyjnych, odpowiadających potrzebom zdrowotnym różnych grup kobiet.

Rzadko ci, którym Rada przyznaje skierowania, stawiali się po ich odbiór. Jednak w piątek w imieniu ministra zdrowia skierowanie odebrała rzeczniczka resortu Agnieszka Gołąbek. Zaapelowała do pań o cierpliwość. Przekonywała również, że najlepszym dowodem na to, że minister troszczy się o zdrowie kobiet jest walka, którą szef resortu wypowiedział nowotworom kobiecym.

Wierzejskiemu Rada przyznała skierowanie za to, że wysłał list do mazowieckich aptek wzywający do bojkotu środka antykoncepcyjnego Postinor Duo, "wykorzystując w ten sposób swoją funkcję samorządową do wywierania nacisku na farmaceutów".

Wicemarszałek nie przybył na uroczystość. Przesłał tylko list, w którym podziękował za wyróżnienie, podkreślił, że mu ono schlebia. "Rozumiem wszakże, że jedynie publiczne głoszenie pochwał poglądów bliskich Państwa Radzie jest dowodem na niedyskryminację, zaś każdy przejaw poglądów przeciwnych, nawet jeśli są one słuszne i wartościowe, to objaw dyskryminacji" - napisał Wierzejski.

Wyróżnienie, zaprojektowane przez Marianne Laxen, powstało w 2001 roku dla upamiętnienia prezydencji szwedzkiej w Unii Europejskiej. Okulary równości otrzymali wszyscy premierzy, szefowie rządów i ministrowie krajów UE.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)