ŚwiatOkręt Kolumba u wybrzeży Panamy?

Okręt Kolumba u wybrzeży Panamy?


Zatopiony wrak leżący przy brzegach Panamy
jest najprawdopodobniej jednym z okrętów Krzysztofa Kolumba
pochodzącym z czasów jego ostatniej wyprawy.

05.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przystąpiono do pierwszych prac mających na celu ostateczną identyfikację zatopionego okrętu, leżącego wśród raf koralowych w pobliżu portu Nombre de Dios. Jednostka znajduje się ok. 30 m od brzegu i 6 m pod powierzchnią wody.

Statek został zlokalizowany już w 1998 r. przez Warrena White'a, amerykańskiego poszukiwacza wraków. Odkrywca nie przypuszczał wtedy, że odnaleziona jednostka może być sławną "Vizcainą", jak obecnie uważają naukowcy.

Poszukiwania nabrały rumieńców w ostatni czwartek, kiedy nurkowie odnaleźli i wydobyli na powierzchnię małe brązowe działko okrętowe. Poszukiwacze orzekli, że pochodzi ono z XVI- wiecznego okrętu, nadal jednak brakuje ostatecznego potwierdzenia, co to za okręt. Ostatecznej odpowiedzi udzieliłyby inskrypcje wyryte na dzwonie lub kotwicy okrętowej.

Rafael Ruiloba, szef Narodowego Instytutu Kultury Panamy i koordynator prac podwodnych uważa, że za identyfikacją wraku jako "Vizcainy" przemawia jego wiek - wiele drobnych znalezisk datuje go na początek XVI w., wielkość - mierzy ok. 18-21 m oraz zapiski z czasów ostatniej wyprawy Krzysztofa Kolumba.

Kronikarze wyprawy rozpoczętej w 1502 r. zanotowali fakt zatopienia przeciekającej "Vizcainy" w 1503 roku u wybrzeży dzisiejszej Panamy. Ze statku zdjęto całe ożaglowanie, olinowanie i przydatniejsze części wyposażenia - okręt został opuszczony przez załogę w pobliżu portu Portobelo, który znajduje się ok. 30 km od współczesnego Nombre de Dios.

Kolejnym faktem przemawiającym za taką identyfikacją wraku jest jego konstrukcja. W ostatnim tygodniu nurkowie odsłonili dużą część kadłuba i stwierdzili, że przy budowie poszycia korzystano jedynie z drewnianych kołków zamiast gwoździ, a dno kadłuba nie jest pokryte blachą. Hiszpańscy szkutnicy zaczęli okrywać kadłuby ołowianą blachą dopiero po 1508 roku.(ck)

okrętkolumbpanama
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)