Okradziono wystawę o polskich robotnikach przymusowych
Nieznany sprawca ukradł oryginalne dokumenty z prezentowanej na Rugii wystawy poświęconej polskim ofiarom pracy niewolniczej i przymusowej w III Rzeszy - poinformował Juergen Rostock, szef Centrum Dokumentacji PRORA.
Rostock przypuszcza, że sprawca mógł być powiązany ze skrajną prawicą; słyszano jego radykalne wypowiedzi.
Do incydentu doszło 1 sierpnia, jednak za radą policji dotąd nie informowano o tym opinii publicznej.
Wszystko działo się na oczach zwiedzających wystawę. Sprawca zdołał włamać się do szklanej gabloty w Centrum Dokumentacji i wyjąć z niej dwa eksponaty: księgę z rejestrem zatrudnienia z czasów III Rzeszy oraz obwieszczenie o wyrokach śmierci wykonanych na robotnikach przymusowych z Polski.
Jak relacjonował Rostock, zdezorientowani obserwatorzy działań sprawcy zdołali zatrzymać go na schodach; wówczas zgubił on księgę zatrudnienia. Wyrwał się jednak, uciekł na parking, wsiadł do samochodu, zablokował drzwi, po czym odjechał - powiedział szef placówki.
Rysopis sprawcy oraz numery rejestracyjne jego samochodu przekazano policji. Samochód pochodził z kraju związkowego Badenia-Wirtembergia na południu Niemiec. Sprawę przekazano tamtejszej policji.
Dotychczas nie udało się jednak odzyskać utraconego eksponatu.
Wystawa "Zachować Pamięć. Praca przymusowa i niewolnicza obywateli polskich na rzecz Trzeciej Rzeszy w latach 1939-1945" została przygotowana przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie". Składają się na nią dokumenty, mapy i fotografie oraz materiały audiowizualne pozyskane z ponad 30 instytucji zagranicznych i krajowych, archiwów i muzeów.
Wystawę uroczyście odsłonięto jesienią 2005 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Prezentowana była także w gmachu Sejmu RP oraz w 30 miastach Polski, gdzie obejrzało ją dotychczas ok. 100 tysięcy osób.
Jak poinformowała Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie", wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem także w Niemczech. W Berlinie, a następnie na Rugii obejrzało ją kilkadziesiąt tysięcy osób.
Kształt merytoryczny niemieckojęzycznej wersji ekspozycji opracowano wspólnie z Centrum Dokumentacji Pracy Przymusowej w Berlinie-Schoeneweide, które jest częścią Fundacji Topografia Terroru w Berlinie.
Na Rugii wystawa będzie gościć do września, później ma być prezentowana w Kolonii i Moers (Nadrenia Północna-Westfalia). (sm)
Anna Widzyk