Trwa ładowanie...

Okno życia to pułapka na matkę

Miało być anonimowo i bezpiecznie, bywa różnie. W ciągu kilku godzin policjanci namierzyli nie tylko matkę, ale także ojca noworodka, który jako pierwszy trafił do okna życia w Ostrowie Wielkopolskim. Gwarancja anonimowości to jeden z filarów funkcjonowania okien życia. Okazuje się, że jest ona iluzoryczna.

Okno życia to pułapka na matkęŹródło: Materiały prasowe
d28jdkx
d28jdkx

- Otrzymaliśmy informacje, które należało sprawdzić - tłumaczy Marcin Meler, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. - Istniało podejrzenie, że dziecko urodziło się poza placówką medyczną - zdradza. Podkreśla, że policjantami, którzy prowadzili działania, kierowała zarówno troska o dobro dziecka, jak i matki. Teraz sprawa trafiła do sądu. Teoretycznie, jeśli ten uzna, że poród w warunkach domowych był narażeniem zdrowia dziecka, rodzicom może grozić do 3 lat więzienia. Nieoficjalnie wiadomo, że matka ma 17 lat. Urodziła na ulicy w centrum miasta. Ciążę ukrywała przed rodziną.

- Cała idea okien życia opiera się na tym, że rodzice mają prawo pozostać anonimowi - mówi Agata Chabko-Podolecka z krakowskiego Caritasu, który opiekuje się tamtejszym oknem życia. Podkreśla, że od tego poczucia bezpieczeństwa matki zależeć może, czy dziecko trafi do inkubatora czy na śmietnik.

Mikołaj Małecki, prawnik i autor bloga DogmatyKarnisty zwraca uwagę na wyjątkowo słabe umocowanie "okien życia" w polskim prawie. Jakby się uprzeć, można by nie tylko zakwalifikować pozostawienie dziecka w oknie życia jako przestępstwo z paragrafu 210 kodeksu karnego, ale też świadczące taką pomoc zakony uznać za zorganizowane grupy przestępcze. Oczywiście, orzecznictwo nie idzie w tym kierunku. Istnieje jednak pewna, dość niepokojąca, dowolność.

W Krakowie, gdzie najstarsze polskie okno życia umieszczono w rewirze IV komisariatu, policjanci na początku rutynowo podejmowali działania, prowadzili oględziny.

d28jdkx

- W tej chwili polegamy na oświadczeniu sióstr prowadzących okno życia. Jeśli one twierdzą, że dziecko jest w dobrym stanie, nic nie robimy. Gdyby jednak istniało podejrzenie, że padło np. ofiarą przemocy oczywiście prowadzimy dochodzenie - mówi Katarzyna Cisło z małopolskiej policji. Ale już w nieodległym Bielsku matki pozostawionych dzieci są starannie namierzane.

Aspirant Piotr Duziak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przyznaje, że choć policjanci rozumieją ideę okien życia, to szukają matki, by sprawdzić, czy dziecko nie zostało porwane lub czy matki nie zmuszono do oddania noworodka.

Istotnie, był też taki przypadek. W Toruniu trzymiesięcznego chłopczyka do okna życia przyniosła babcia. Ale 22-letnia matka sama przybiegła po dziecko, gdy tylko zauważyła jego zniknięcie. Jeśli dziecko zostanie porwane, z dużym prawdopodobieństwem, zawiadomienie wpłynie szybciej niż policja operacyjnymi metodami ustali rodziców.

Według rzecznika szczecińskiej policji, która przyjęła interpretacje podobną jak w Ostrowie Wielkopolskim, namierzanie matki nie narusza jej anonimowości. Zwłaszcza, że policjanci starają się działać dyskretnie.

d28jdkx

Takie działania są zaprzeczeniem idei okien życia, czynią pracę ludzi zaangażowanych w ich prowadzenie bezsensowną - mówi Anna Małecka-Curpich, psycholog związana z ośrodkami adopcyjnymi. Instytucja okna życia budzi jednak wątpliwości profesjonalistów.

Maria Keller-Hamela z Fundacji Dzieci Niczyje w ogóle jest przeciwna idei okien życia. Uważa, że są one powrotem do średniowiecza, a dziecko powinno mieć możliwość ustalenia swojej tożsamości w przyszłości.

W Polsce działa już 60 okien życia, najczęściej prowadzone są przez zgromadzenia zakonne. Dotychczas pozostawiono w nich około 90 dzieci.

d28jdkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28jdkx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj