Okazuje się, że to kobiety mają mniej czasu wolnego
Kobiety mają mniej czasu dla siebie niż mężczyźni, za to ci ostatni częściej pracują w weekendy; wolny czas Polacy najczęściej spędzają, oglądając telewizję - wynika z opublikowanego badania CBOS nt. sposobów spędzania czasu wolnego.
04.10.2010 | aktual.: 05.10.2010 09:17
CBOS poprosił Polaków, by ocenili, ile godzin czasu wolnego mają średnio w tygodniu, nie licząc nocnego snu. W pytaniu zaznaczono, że chodzi o taki czas, kiedy można robić to, na co ma się ochotę, lub po prostu odpoczywać.
Mniej niż połowa ankietowanych (45%) szacuje, że jest to mniej niż 20 godz. tygodniowo. Ta grupa nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym w 2006 r.
Niecała jedna czwarta badanych (24%) ocenia, że ich wolny czas mieści się w granicach 20-40 godz. tygodniowo (w 2006 r. było to o jeden punkt procentowy mniej). Swój czas wolny na więcej niż 40 godz. w tygodniu szacuje również 24% uczestników badania (wzrost o trzy punkty procentowe w porównaniu z 2006 r.).
W porównaniu z badaniem z 2006 r. znacznie zmniejszyła się liczba osób, które deklarują, że w ogóle nie mają czasu wolnego; dziś jest to 6%, cztery lata temu było to 13%.
Polacy pytani o sposoby spędzania wolnego czasu najczęściej odpowiadają, że oglądają telewizję (52% wskazań), angażują się w życie rodzinne (36%), "siedzą, leżą, odpoczywają" (27%), chodzą na spacery (24%) oraz wysypiają się (22%); 6% spędza wolny czas przed komputerem.
W raporcie zwrócono uwagę, że prawie co trzeci Polak (30%) twierdzi, że chciałby wyjeżdżać za miasto, ale tego nie robi; 18% marzy o korzystaniu z imprez kulturalnych, ale też nie realizuje tych pragnień.
Ocena dotycząca ilości czasu wolnego różni się znacząco od tego, czy dokonuje jej kobieta, czy mężczyzna, i to niezależnie, czy są to osoby pracujące, czy nie. Ponad dwie trzecie pracujących kobiet (69%) stwierdza, że ma bardzo mało czasu wolnego, takiego zdania jest natomiast nieco ponad połowa pracujących mężczyzn (53%). Z kolei wśród mężczyzn bez pracy ponad połowa (52%) ocenia, że ma dużo czasu wolnego; wśród niepracujących kobiet jest to 32%.
Respondentów zapytano również, czy wedle ich subiektywnej oceny w ich życiu przybywa, czy ubywa czasu wolnego. Prawie dwie piąte (39%) badanych nie zauważyło tu żadnych zmian w ciągu ostatnich pięciu lat. Nieco mniej, bo 36% ankietowanych, zauważa zmniejszenie się ilości czasu wolnego. Co czwarty Polak uważa, że ma więcej czasu dla siebie niż przed laty. Jak zaznacza CBOS, wyniki uzyskane w 2010 r. w tej kwestii okazują się bardzo zbliżone do badania z 2006 r.
Zdaniem CBOS również dość stabilne, jeśli porówna się wyniki badania sprzed czterech lat z obecnymi, są oceny ilości czasu, którym dysponują respondenci. Zazwyczaj w dni powszednie 13% badanych nie starcza czasu na wykonanie koniecznych zajęć, 27% - starcza tylko na to, co muszą zrobić, ale te osoby nie mają czasu dla siebie. Natomiast 46% badanych ma czas zrobić to co musi, i jeszcze zostaje im trochę czasu wolnego dla siebie; z kolei 13% badanych starcza czasu na wszystko bez specjalnego pośpiechu.
Na pytanie o pracę zarobkową w weekendy twierdząco odpowiedziało 35% ogółu respondentów, a w grupie pracujących - 64% Wśród tych ostatnich pracę zarobkową w soboty i niedziele deklaruje prawie trzy czwarte mężczyzn (73%) i nieco ponad połowa kobiet (53%).
CBOS zrealizował sondaż w dniach 5-11 sierpnia na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 986 dorosłych mieszkańców Polski.