Ok. 9,5 mln Polaków codziennie pali papierosy
Ok. 9,5 mln Polaków pali papierosy, ale wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji i ryzyka zachorowań, jakie nałóg ze sobą niesie - mówili specjaliści podczas rozpoczętego w Krakowie Międzynarodowego Seminarium Antynikotynowego "Smokefree Europe".
Młode kobiety coraz rzadziej zaczynają palić. Palą 40, 50 i 60-latki, a wynika to m.in. z faktu, że kiedy sięgały one po raz pierwszy po papierosy palenie było bardziej akceptowalne w społeczeństwie, a teraz ciągle nie mogą rzucić nałogu - powiedział Krzysztof Przewoźniak z Fundacji Promocji Zdrowia. Dodał, że trzykrotnie więcej palaczy jest wśród ludzi gorzej wykształconych i biedniejszych niż wśród osób o dobrym statucie materialnym.
Przeciętny polski palacz to osoba, która sięga po papierosy średnio od 20 lat i wypala od 15 do 18 papierosów dziennie. 15% palących mężczyzn i 10% kobiet jest uzależnionych od nikotyny. Ok. 7-8% z nich musi wręcz wstawać w nocy, by zapalić.
Zdaniem specjalistów rzuceniu palenia sprzyjają: bariery prawne (m.in. zakaz palenia w miejscach publicznych) i brak społecznej akceptacji dla nałogu. Każdy, kto chce rzucić papierosy potrzebuje: dobrego powodu, determinacji, ustalenia z lekarzem właściwej metody oraz wsparcia rodziny i przyjaciół.
Argument o raku płuc nie przemawia do ludzi młodych, dla nich lepsze są argumenty o żółtych palcach, nieświeżym oddechu, o obniżonej wydolności fizycznej. Z kolei dla najbiedniejszych najistotniejsza jest kwestia finansowa - uważa Przewoźniak.
Podczas krakowskiego seminarium podkreślano, że skuteczne okazało się wprowadzenie na paczkach papierosów większych napisów ostrzegających o skutkach palenia, bo dzięki temu ok. 3-4% Polaków rzuciło palenie, a ok. 16% próbuje rozstać się z nałogiem lub przynajmniej go kontrolować. Unia Europejska rozważa wprowadzenie na paczkach papierosów - na wzór Kanady - nie napisów, lecz zdjęć np. płuc palacza chorego na raka.
W seminarium antynikotynowym w Krakowie uczestniczy 21 młodych ludzi z Hiszpanii, Polski, Rumunii i Węgier. Podzieleni na zespoły filmowy, ds. plakatów, strategii i organizacji kampanii, reklamy radiowej oraz publikacji będą przygotowywać plan kampanii antyniktonowej. Organizatorem spotkania jest działające na Akademii Ekonomicznej w Krakowie Stowarzyszenie "Manko".
Chcielibyśmy, aby młodzi ludzie dowiedzieli się, jak wygląda problem palenia w Polsce i w Europie. Zależy nam także na stworzeniu sieć organizacji, które będą kontynuować zapoczątkowane tu działania - powiedziała Karolina Kopacz, koordynator seminarium. Antynikotynowe seminarium w Krakowie potrwa do 19 listopada.