Trwa ładowanie...

Ok. 1,5 mln zł wyda w tym roku Warszawa na likwidację barier architektonicznych

Ok. 1,5 mln zł wyda w tym roku Warszawa na likwidację barier architektonicznych. Dzięki temu w 331 miejscach stolicy osobom z niepełnosprawnością będzie się łatwiej poruszać - poinformował urząd miasta stołecznego Warszawy.

Share
Ok. 1,5 mln zł wyda w tym roku Warszawa na likwidację barier architektonicznych
Źródło: Fotolia
d46wn4w

To druga edycja projektu likwidacji barier architektonicznych, który władze Warszawy realizują wraz z twórcami Warszawskiej Mapy Barier. Mapa pokazuje, gdzie w stolicy są miejsca niedostępne lub trudno dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, osób starszych czy rodziców z dziećmi w wózkach.

Na początku roku twórcy mapy przekazali przedstawicielom urzędu stołecznego listę barier, które można łatwo zlikwidować. Biuro Koordynacji Inwestycji Remontów w Pasie Drogowym Urzędu m.st. Warszawy wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich i dzielnicami dokonało weryfikacji wszystkich zgłoszonych lokalizacji - zgłoszonych w tym roku oraz pozostałych z zeszłorocznej listy - wskazując 331, gdzie bariery są uciążliwe, ale jednocześnie łatwe i szybkie do zmiany. W kwietniu 2015 r. zarządcom dróg przekazano 1,4 mln zł na ten cel.

Za te pieniądze Zarząd Dróg Miejskich usunie szereg barier z całych ciągów ulicznych, np. na Białołęce z ul. Marywilskiej, na Bielanach z ul. Marymonckiej, w Ursusie z ulic K. Gierdziejewskiego, Regulskiej i Władysława Jagiełły, na Woli z ulic Smoczej i J. Ordona, w Śródmieściu z ul. Kruczej, a na Pradze z ulic Namysłowskiej i Wileńskiej oraz okolic pl. gen. J. Hallera.

d46wn4w

Oprócz tego w projekt zaangażowały się dzielnice i także one zajmą się likwidacją barier na zarządzanych przez siebie ulicach. Mokotów usunie bariery zlokalizowane w rejonie ulic Niedźwiedziej i Podbipięty oraz z ul. Spartańskiej, a Ochota z ul. Włodarzewskiej. Są to przede wszystkim zbyt wysokie krawężniki i nierówne chodniki na przejściach dla pieszych, brak płyt ostrzegawczych dla osób z wadami wzroku.

Poprawiony zostanie krawężnik na przejściu dla pieszych z ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza na pl. marsz. Piłsudskiego.

Jak podało biuro prasowe urzędu stołecznego, planowane są dalsze zmiany, także te wymagające większych nakładów finansowych. Część pozycji z Warszawskiej Mapy Barier - głównie budów ramp i wind na ważnych ciągach ulicznych i węzłach przesiadkowych - zostało przekazanych do konsultacji Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych w m.st. Warszawie oraz Komisji Dialogu Społecznego ds. Niepełnosprawności.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej znajduje się m.in. budowa urządzeń dźwigowych na wiadukcie mostu Poniatowskiego (lata 2017-18), pochylni przy kładce nad ul. Czerniakowską przy Chełmskiej (lata 2017-18), wind przy przejściu podziemnym zlokalizowanym pod ul. Wolską/Kasprzaka w rejonie skrzyżowania z ul. Redutową (lata 2018-19), kładki pieszo-rowerowej łączącej Park Kępa Potocka z terenami Pasa Nadwiślańskiego (lata 2018-19).

d46wn4w

Projekt Warszawska Mapa Barier (www.mapabarier.siskom.waw.pl) powstał w 2011 r. i został przygotowany przez stowarzyszenie SISKOM we współpracy z innymi organizacjami społecznymi. Warszawska Mapa Barier gromadzi w jednym miejscu i lokalizuje na mapie zgłaszane przez różne organizacje i instytucje bariery architektoniczne, które są utrudnieniem w poruszaniu się dla wielu użytkowników, nie tylko osób niepełnosprawnych. Są to np.: wysokie krawężniki na przejściach dla pieszych, brak płyt ostrzegawczych dla osób z wadami wzroku, schody bez podjazdów i wind, nierówne i wąskie chodniki, przeszkody na drodze, czyli źle ustawione znaki drogowe, ławki, kosze na śmieci.

W zeszłym roku za 1 mln zł usunięte zostały bariery w 209 miejscach Warszawy.

d46wn4w

Podziel się opinią

Share
d46wn4w
d46wn4w
Więcej tematów