PolskaOjciec Szymona: jego matka to osoba chorobliwie zazdrosna

Ojciec Szymona: jego matka to osoba chorobliwie zazdrosna

Jarosław R., oskarżony o zabójstwo półtorarocznego syna Szymona z Będzina w lutym 2010 r., nie przyznaje się do dokonania tej zbrodni. Winą obarczył matkę dziecka, swoją partnerkę Beatę Ch. Opisywał ją jako osobę chorobliwie zazdrosną, nienawidzącą Szymona.

Ojciec Szymona: jego matka to osoba chorobliwie zazdrosna
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel

Katowicki sąd okręgowy rozpoczął odbieranie wyjaśnień od rodziców dziecka. Obojgu zarzuca zabójstwo dziecka. Proces ruszył tydzień temu. Jarosław R. nie przyznaje się do dokonania tej zbrodni. Winą obarczył matkę dziecka, swoją partnerkę Beatę Ch. Według niego to ona biła Szymona.

Ojciec "częściowo" przyznaje się do winy

Przesłuchiwany jako pierwszy ojciec dziecka oświadczył, że do winy przyznaje się "częściowo". Jak sprecyzował, chodzi o zarzuty mniejszego kalibru - wyłudzenie świadczenia socjalnego i nielegalne posiadanie amunicji. Do zabójstwa syna nie przyznał się. Oświadczył też, że odmawia złożenia zeznań, będzie tylko odpowiadał na pytania swego obrońcy.

Sąd przez kilka godzin odczytywał wyjaśnienia złożone przez ojca Szymona w śledztwie. Ojciec zrzuca w nich odpowiedzialność na swą partnerkę, matkę Szymona Beatę Ch. Podczas pierwszych przesłuchań w prokuraturze twierdził, że otwartą dłonią uderzyła dziecko w brzuch. Później mówił, że matka kopnęła lub nadepnęła na brzuch dziecka. Jak wyjaśniał, na początku był przekonany, że jego syn zmarł na serce, bo miał tego rodzaju problemy. Dopiero, gdy media poinformowały o prawdziwej przyczynie zgonu spytał partnerkę jak mocno uderzyła dziecko.

"Beata Ch. to osoba chorobliwie zazdrosna"

W złożonych w prokuraturze wyjaśnieniach i w oświadczeniu złożonym przed sądem Jarosław R. przedstawiał się jako troskliwy, kochający ojciec. Beatę Ch. opisywał natomiast jako osobę chorobliwie zazdrosną, nienawidzącą Szymona. Mówił też, że wielokrotnie chciał o śmierci dziecka powiadomić policję, raz nawet wybrał numer 112, partnerka jednak wyrwała mu telefon.

R. kwestionował też dołączoną do akt opinię biegłej psycholog na swój temat. Powiedział, że od początku uważała go za wroga.

Pytany przez dziennikarzy o opinię psychologiczną obrońca R. mec. Andrzej Herman wyraził przekonanie, że oceny psychologa "w sposób bezzasadny determinują postawę prokuratury". - Wnioski zawarte w opinii psychologicznej nie mogą zastępować oceny sądu - co oczywiste - ale także prokuratury - dodał adwokat.

W sądzie odtworzą film

Obrońcy Beaty Ch. odpowiadali, że każdy oskarżony ma prawo kwestionowania opinii biegłych. Aby sąd lepiej mógł ocenić wiarygodność składających sprzeczne wyjaśnienia oskarżonych obrońcy domagali się odtworzenia na rozprawie filmów z konfrontacji pomiędzy rodzicami Szymona i sąd się do tego przychylił.

- Naszym zdaniem potrafi to dać sądowi pełen obraz jak konfrontacja wyglądała, jak strony reagowały, jak się wypowiadały, co - w naszej ocenie - jest nie bez znaczenia z punktu widzenia oceny wiarygodności wyjaśnień oskarżonych - powiedział mec. Michał Ergietowski.

Obrońcy Beaty Ch. nie chcieli komentować faktu, że w roli oskarżycielki posiłkowej w procesie występuje matka oskarżonej.

Na następnej rozprawie, 27 września, obrońca R. ma zadawać swemu klientowi pytania. Później sąd powinien odebrać wyjaśnienia od Beaty Ch.

Sprawa śmierci Szymona z Będzina

Akt oskarżenia, trafił do sądu w czerwcu br. Prokuratura uznała, że 24 lutego 2010 r. Jarosław R. uderzył Szymona w brzuch, czego następstwem okazało się pęknięcie jelita cienkiego. Chłopczyk umierał przez trzy dni. Jego stan stopniowo pogarszał się. Wskutek rozwijającego się zapalenia otrzewnej gorączkował, wymiotował, miał objawy dolegliwości bólowych, biegunkę, nie przyjmował też pokarmu. W efekcie obrażeń i zakażenia organizmu doszło też do śródmiąższowego zapalenia płuc.

Beata Ch. mówiła w śledztwie, że 27 lutego Jarosław R. w jej obecności zadał nieposłusznemu i płaczącemu dziecku kolejny silny cios pięścią w brzuch, rozciął mu też wargę. Tego samego dnia Szymon zmarł. Zdaniem biegłych drugie uderzenie mogło przyczynić się do pogłębienia rozwijających się od trzech dni następstw wcześniejszego urazu.

Prokuratura wskazała w akcie oskarżenia, że rodzice godzili się na śmierć dziecka, nie udzielając mu pomocy, pomimo konieczności natychmiastowego podjęcia leczenia. Próbowali ostatecznie reanimować Szymona, ale na pomoc było za późno. Jeszcze w dniu śmierci przewieźli zwłoki syna samochodem do Cieszyna, gdzie porzucili je w stawie. Do auta zabrali też pozostałą dwójkę wspólnych dzieci - dziewczynki: wówczas czteroletnią i niespełna roczną.

Po porzuceniu zwłok rodzice z dwójką dzieci wyjechali na kilka dni do innego miasta. Po powrocie ukrywali się we własnym mieszkaniu, informując bliskich, że są gdzie indziej. Dzieciom mówili, że Szymon jest u dziadka, a innym osobom opowiadali, że przebywa u jednej bądź drugiej rodziny. Oszustwo długo udawało się, bo obie rodziny nie utrzymywały ze sobą kontaktu. Nikt nie rozpoznał też publikowanego w mediach wizerunku dziecka. Żeby uniknąć ujawnienia zbrodni, gdy zaczęły napływać wezwania do szczepienia chłopca, rodzice przenieśli jego dokumentację do innej przychodni. Potem Beata Ch. przyprowadziła na szczepienie swego wnuka, bez wiedzy jego matki.

Oprócz zabójstwa rodzice Szymona odpowiadają przed sądem także za składanie fałszywych oświadczeń w będzińskim magistracie, dzięki czemu wyłudzili świadczenia socjalne w wysokości łącznie blisko 4 tys. zł. W akcie oskarżenia znalazł się też zarzut nielegalnego posiadania przez Jarosława R. pojedynczych sztuk amunicji z lat 50. i 70. ub. wieku.

Rodzice Szymona w śledztwie nie przyznali się do zabójstwa. Wzajemnie obciążają się winą za śmierć syna. Przyznali natomiast, że składali fałszywe oświadczenia i wyłudzali pieniądze. Oboje zostali zbadani przez biegłych. Są w pełni poczytalni.

Prowadzone po znalezieniu ciała śledztwo ws. śmierci chłopca najpierw zostało umorzone w kwietniu 2012 r. z powodu niewykrycia sprawców. Dwa miesiące później do Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie napłynęło anonimowe zgłoszenie o tym, że w rodzinie Beaty Ch. i Jarosława R. od dawna nie widziano najmłodszego z trójki dzieci. Na pytania o nieobecność chłopca rodzice mieli odpowiadać, że choruje i jest w szpitalu. Policjanci ustalili, że nikt w tym wieku nie był hospitalizowany. Nie było go też w rodzinnym domu. Znaleźli natomiast jego zdjęcia. Podobieństwo z dzieckiem, którego ciało zostało znalezione w Cieszynie, było uderzające. Krótko potem zatrzymano rodziców chłopca. Od tego czasu są aresztowani. Dwiema córkami oskarżonych zajmują się rodziny zastępcze.

Podczas śledztwa prokuratorzy przesłuchali 196 osób, przed sądem będą chcieli przesłuchać 36 świadków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (98)