Trwa ładowanie...
d2dsk0p
Informacja prasowa
10-11-2015 16:13

Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych

Znaki są jednym z podstawowych elementów komunikacji wizualnej. Abstrakcyjne symbole, plastyczne metafory i graficzne skróty są jak sylaby czy litery graficznego języka. Znaki przekazują różnorodne informacje i wartości, nadają sens i komunikują znaczenia. Znaki to nie tylko estetyczny kod, za pomocą którego komunikujemy informacje, ale również język wyrażający emocje, daną tożsamość czy światopogląd. Znaki są jak soczewka, w której odbija się historia jednostek, społeczeństwa czy kraju.

d2dsk0p
d2dsk0p

Pierwsza próba pokazania fenomenu i roli znaku graficznego w Polsce została podjęta 1969 roku w ramach Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, na której znalazły się ikoniczne projekty z lat 1945-1969. Zaprezentowane projekty były odzwierciedleniem współczesnych modernistycznych tendencji oraz ograniczonych możliwości technicznych tamtych czasów. Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, była pokazywana w wielu miastach Polski (m.in. we Wrocławiu i Poznaniu) oraz za granicą (m. in w Niemieckiej Republice Demokratycznej). Jednak od końca lat 60. nie powstała żadna kolejna ekspozycja ani publikacja podejmująca próbę całościowego pokazania historii polskich znaków graficznych oraz identyfikacji wizualnych.

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych rekonstruuje legendarną wystawę z 1969 roku, prezentuje także najnowsze dokonania polskich projektantów z lat 2000-2015. Jest to pierwsza od prawie 50 lat prezentacja współczesnych polskich znaków i identyfikacji. W przeciwieństwie do lat 60., nowoczesny język komunikacji wizualnej to już nie tylko znaki graficzne, ale rozbudowane projekty na które składają się działania z typografią, formatami, kształtami czy kolorem. Wiele projektów jest częścią systemów brandingowych czy skomplikowanych strategii marketingowych.

Zestawienie znaków graficznych i identyfikacji wizualnych powstałych w Polsce w odmiennych momentach historycznych, daje niezwykłą możliwość porównania dwóch różnych kultur wizualnych – zestawienia form, definicji i funkcji projektowania graficznego.

13.11.2015, godz. 19:00

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wystawa czynna do 31.12.2015 ul. Pańska 3, Warszawa

d2dsk0p

14-15.11.2015, godz. 12:00-18:00

Konferencja poświecona projektowaniu znaków i identyfikacji wizualnych, w której wezmą udział między innymi: Jakub de Barbaro, Ryszar Bojar, Łukasz Dziedzic, Marta Gawin, Mamastudio, Wojtek Mierowski, Otwarte, Papajastudio, Kuba Sowiński, White Cat Studio, UVMW, Andrzej-Ludwik Włoszczyński, Robert Zydel i inni.

15.11.2015, godz. 20:00

OWZG Party
Bar Studio, Plac Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

2016

Galeria Dizajn BWA Wrocław
Zamek Cieszyn, Cieszyn
Galeria Bunkier Sztuki, Kraków
Galeria BWA Tarnów, Tarnów

Komisarze wystawy:Patryk Hardziej, Rene Wawrzkiewicz.
Rada konsultantów:Ryszard Bojar, Marta Gawin, Viktoriya Grabowska, Michał Łojewski, Katarzyna Roj, Kuba Sowiński i Marcin Wolny.
Współpraca przy tworzeniu wystawy:Tomasz Chądzyński, Piotr Chuchla, Ewa Chudecka, Aleksander Drożdżewski, Artur Jewuła, Tomasz Jurecki, Ksawery Kirklewski, Marta Kowalska, Adam Nowiński, Marianna Paszkowska, Patrycja Podkościelny, Marta Sarnowska, Szymon Sawicki, Jagoda Sosińska, Kaja Stępkowska, Piotr Śliżewski, Nikola Trojnar, Julek Wierzchowski, Zuzanna Zamorska.
Znak graficzny: Karol Śliwka

Główni partnerzy projektu:Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Dizajn BWA Wrocław, Centrum Designu Gdynia, Oldschool Logo, Design-Crit

Więcej informacji: www.owzg.pl

d2dsk0p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dsk0p
Więcej tematów