Oficjalna zgoda UE na przyjęcie 13 Palestyńczyków
Josep Pique(AFP)
Jest zgoda w sprawie przyjęcia w Unii
Europejskiej 13 Palestyńczyków z bazyliki Narodzenia Pańskiego w
Betlejem, wydalonych z Izraela na Cypr - ogłosił w poniedziałek
szef dyplomacji Hiszpanii, Josep Pique.
20.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Hiszpania pełni obecnie przewodnictwo w Piętnastce.
Hiszpańskie MSZ już w niedzielę potwierdziło w imieniu Piętnastki, że porozumienie w sprawie losu 13 Palestyńczyków zostało zawarte. Wieczorem dementowała to jednak Belgia, wymieniana przez Madryt jako jeden z krajów, który przyjmie Palestyńczyków.
Według niedzielnych doniesień, porozumienie zakłada, że po trzech Palestyńczyków przyjmą Hiszpania i Włochy, po dwóch - Grecja i Irlandia, po jednym - Portugalia i Belgia. Jedna osoba pozostanie na Cyprze, który zgodził się na tymczasowe przyjęcie deportowanych po tym, gdy 10 maja opuścili oni Bazylikę w Betlejem.
Według mediów belgijskich, również Cypr wyrażał w niedzielę zdziwienie komunikatem Hiszpanii, gdyż - jak twierdzi - Unia nie prosiła go o przyjęcie na dłużej któregokolwiek z Palestyńczyków.
Teraz wszystko jest OK. - powiedział w poniedziałek, według AFP, Pique. Jutro hiszpański samolot wojskowy będzie na Cyprze (i zabierze Palestyńczyków). Z informacji, które mam, wynika, że samolot najpierw wyląduje w Atenach, potem w Rzymie, potem w Madrycie, a stamtąd poleci do Portugalii, Irlandii i Belgii.
Od kilku dni ambasadorowie krajów UE próbowali porozumieć się w sprawie losu Palestyńczyków. Wbrew informacjom mediów o impasie w rozmowach, Pique zapowiadał w sobotę, że porozumienie jest bliskie i ambasadorowie muszą postawić jedynie kropkę nad i.
Wcześniej osiągnięto kompromis w sprawie prawnego statusu Palestyńczyków, którym zostanie zapewniona ochrona zgodnie z zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego. Później będą mogły do nich dołączyć rodziny.
Każde państwo będzie stosowało własne prawa dotyczące ewentualnego przyznania azylu Palestyńczykom. Jeżeli Izrael, jak zapowiadał, zwróci się o ekstradycję, Piętnastka wypracuje wspólne stanowisko w tej sprawie.
Według źródeł dyplomatycznych, Palestyńczycy otrzymają specjalne pozwolenie na pobyt, będą podlegać krajowemu prawu poszczególnych państw, pozostaną pod nadzorem policji i bez prawa wyjazdu za granicę.
13 poszukiwanych przez Izrael bojowników palestyńskich opuściło Bazylikę w Betlejem 10 maja, podobnie jak ponad 100 pozostałych Palestyńczyków, którzy przez 39 dni byli oblegani w świątyni przez wojska izraelskie. Porozumienie izraelsko-palestyńskie w ich sprawie wynegocjowano z udziałem Unii Europejskiej. (and)