Trwa ładowanie...
d37fzv8

Ofiary przestępstw od dziś bezpieczniejsze

Wytyczne Ministra Sprawiedliwości, które w poniedziałek wchodzą w życie, mają zapewnić bezpieczeństwo ofiarom przestępstw między innymi przez utajnienie danych osobowych na żądanie pokrzywdzonego.

Share
d37fzv8

Według nowych wytycznych dzieci, które padły ofiarą przestępstwa, powinny być przesłuchiwane poza prokuraturą i w obecności psychologa. Poszkodowany musi być również informowany na piśmie o swoich prawach.

Minister Kaczyński zalecił, aby prokuratorzy w postępowaniu przygotowawczym nie przyczyniali się do ponownego pokrzywdzenia ofiar na przykład przez wielokrotne przesłuchiwania, zwłaszcza w sprawach o gwałt. Prokurator ma również obowiązek zadbać o bezpieczeństwo poszkodowanego, między innymi przez obligatoryjne wystąpienie o zastosowanie aresztu tymczasowego, jeżeli sprawca groził ofierze.

Minister zalecił także, aby tak samo surowo traktowano sprawców przemocy w rodzinie, jak sprawców każdej innej przemocy.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że wytyczne będą obowiązywać od poniedziałku, nie dotarły one jeszcze do wszystkich prokuratur. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Małgorzata Dukiewicz zapewniła jednak, że nie będzie żadnych problemów z ich realizacją , ponieważ w dużej części są one przypomnieniem o obowiązującym już prawie. (ajg)

d37fzv8

Podziel się opinią

Share
d37fzv8
d37fzv8
Więcej tematów