Trwa ładowanie...
irak

Ofensywa wojsk lądowych w celu odbicia Tal Afar. "Poddajcie się albo zginiecie"

Jednostki specjalne armii Iraku rozpoczęły w niedzielę rano ofensywę mającą na celu odbicie miasta Tal Afar, położonego na zachód od Mosulu i kontrolowanego przez bojowników Państwa Islamskiego (IS). Poinformował o tym premier Hajdar Dżawad al-Abadi.

Share
Ofensywa wojsk lądowych w celu odbicia Tal Afar. "Poddajcie się albo zginiecie"
Źródło: PAP/EPA, fot: ABACA
d3w4xqk

W swym wystąpieniu telewizyjnym szef irackiego rządu zwrócił się do pozostających w Tal Afar dżihadystów z apelem: "poddajcie się albo zginiecie".

Agencje podają, że po bombardowaniach jakie od wtorku prowadziły siły rządowe Iraku w mieście Tal Afar praktycznie nie ma ludności cywilnej, której udało się uciec. Wciąż jest tam jednak ok. 2 tys. bojowników Państwa Islamskiego, radykalnych sunnitów.

Miasto jest okrążone - od południa przez siły rządowe Iraku oraz oddziały ochotników szyickich, a od północy przez zaprawione w walkach z dżihadem oddziały kurdyjskich peszmergów wspierane przez USA.

d3w4xqk

Irackie władze zapowiadały wcześniej, że Tal Afar, położone ok. 80 km na zachód od wyzwolonego od islamistów Mosulu, będzie następnym celem sił rządowych w ofensywie przeciw IS.

Proklamowany przez bojowników IS kalifat na pobitych ziemiach w Iraku i Syrii praktycznie upadł w lipcu, gdy wspierane przez USA siły irackie po dziewięciomiesięcznej kampanii ostatecznie odbiły Mosul, iracką "stolicę" kalifatu, z rąk dżihadystów - przypomina agencja Reutera.

Tal Afar, które przed opanowaniem przez IS liczyło ok. 200 tys. mieszkańców, doświadczyło fali przemocy na tle wyznaniowym między sunnitami i szyitami po amerykańskiej inwazji na Irak w 2003 roku. To z tego miasta wywodzi się część najwyższych rangą przywódców IS - podaje Reuters.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3w4xqk

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w4xqk
d3w4xqk
Więcej tematów