Trwa ładowanie...
d31wnjs

OECD: istnieje przestrzeń do obniżki stóp

Eksperci OECD w raporcie dotyczącym sytuacji
gospodarczej Polski napisali, że wobec braku presji inflacyjnej
stopy procentowe mogłyby zostać obniżone o 150 pkt. bazowych.

Share
d31wnjs

Eksperci OECD uważają, że ryzyko dodatkowej presji inflacyjnej jest małe. Zwracają uwagę, że inflacja jest na poziomie znacznie niższym od progu określonego na ten rok, a także od celu ustalonego na rok przyszły.

Niedawno Rada Polityki Pieniężnej obniżyła swój cel inflacyjny na 2002 rok do poziomu 2-4% z przedziału 3-5% i ustaliła cel na 2003 rok na tym samym poziomie co na rok 2002.

NBP powinien jednak działać ostrożnie i nie wychodzić poza neutralne nastawienie. W ciągu najbliższych kilku miesięcy stopy mogłyby być bezpiecznie obniżone nawet o 150 punktów bazowych - oceniają eksperci organizacji.

W tym roku Rada czterokrotnie obniżała stopy procentowe. Stopa interwencyjna NBP wynosi obecnie 8,5%. Inflacja rok do roku spadła w maju do 1,9%.

d31wnjs

OECD uważa również, że powinna zostać poprawiona koordynacja polityki monetarnej i fiskalnej.

Polityka fiskalna i monetarna w ostatnim czasie podążają w przeciwnych kierunkach - konieczna jest w związku z tym poprawa w tej dziedzinie - oceniają eksperci OECD.

Poluzowanie polityki fiskalnej w 2001 roku było godne politowania, a deficyt strukturalny rządu jest za wysoki - głosi raport OECD.

Aby zapewnić utrzymanie finansów publicznych w długiej perspektywie, konieczne jest, by władze fiskalne ograniczyły wydatki i podjęły działania w celu obniżenia deficytu strukturalnego.

d31wnjs

Wszelkie "nadwyżki" dochodów powinny być spożytkowane na obniżenie deficytu - zalecają eksperci organizacji.

Jeśli zadłużenie finansów publicznych ma pozostać poniżej limitu 60% ustalonego w Maastricht, konieczne jest wyraźne zacieśnienie polityki w tej sferze - napisali w raporcie eksperci OECD.

Kryteria fiskalne z Maastricht, czyli warunki przyłączenia do unii walutowej zakładają, że deficyt budżetowy musi utrzymywać się poniżej 3% PKB, a dług publiczny poniżej 60 proc. PKB. Poza tym określone warunki musi spełnić inflacja, stopy procentowe i kraj musi być uczestnikiem systemu ERM II. (iza)

d31wnjs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31wnjs
d31wnjs
Więcej tematów