Odznaczenia zakonu kawalerów maltańskich
Odznaczenia zakonu kawalerów maltańskich otrzymali metropolita górnośląski abp Damian Zimoń, jego współpracownik ks. prałat Roman Kempny oraz żona byłego premiera Ludgarda Buzek.
Wręczenie medali odbyło w Katowicach podczas spotkania z okazji 10. rocznicy reaktywowania działalności zakonu na Górnym Śląsku. Przybył na nie prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Juliusz hrabia Ostrowski oraz szpitalnik dr Krzysztof Moczurad.
Abp Zimoń otrzymał Wielki Krzyż "Pro Piis Meritis", a ks. Kempny - Krzyż "Pro Piis Meritis" za stworzenie atmosfery, sprzyjającej działalności zakonu maltańskiego na Górnym Śląsku. Ludgardę Buzkową udekorowano orderem "Pro Merito Melitensi" za to, że doprowadziła do wybudowania w rządowym ośrodku w Łańsku na Warmii kaplicy św. Jana i powierzenia opieki nad nią zakonowi maltańskiemu.
Przyjmując order, abp Zimoń uznał maltańską posługę za przykład udanego dostosowania zakonu do zmieniającej się rzeczywistości.
Suwerenny Wojskowy Zakon Maltański powstał pod koniec XI w. Jego zadaniem była opieka nad chorymi oraz ochrona pielgrzymów, przybywających do Ziemi Świętej. W ciągu wieków ich siedziba przenoszona była na Cypr, Rodos i Maltę, a obecnie mieści się w Rzymie. Kawalerowie maltańscy zajmują się dziś działalnością humanitarną. Niektórzy z nich składają zwykłe zakonne śluby posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Inni zakładają rodziny i pracują w świeckich zawodach.
By zostać członkiem zakonu należy mieć ukończone 25 lat, cieszyć się nieskazitelną opinią i przedłożyć świadectwo ordynariusza, że jest się wierzącym i praktykującym katolikiem. Prośbę kandydata musi poprzeć czterech członków wprowadzających. Związek Polskich Kawalerów Maltańskich powstał w roku 1921. Obecnie należy do niego 141 członków, z których połowa mieszka w kraju. Jak powiedział dr Moczurad, w Polsce pracuje 26 oddziałów i sekcji Pomocy Maltańskiej.
W Poznaniu działa maltańska poradnia onkologiczna dla kobiet, w Puszczykowie - dom pomocy społecznej dla osób z upośledzeniem umysłowym, a sztandarowym dziełem polskich kawalerów maltańskich ma być ośrodek wczesnej diagnostyki i terapii dla dzieci niepełnosprawnych w Krakowie na Woli Justowskiej. Śląski oddział "Pomocy Maltańskiej" zajmuje się m.in. medycznym zabezpieczaniem imprez masowych, prowadzeniem kursów pierwszej pomocy i współpracą z ośrodkami charytatywnymi. (ej)