PolskaOdznaczenia dla Polaków, którzy ratowali Żydów

Odznaczenia dla Polaków, którzy ratowali Żydów

Członkowie sześciu rodzin, które podczas
niemieckiej okupacji ratowały Żydów, zostali pośmiertnie
odznaczeni medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Uroczystość
odbyła się w krakowskim Muzeum Galicja.

16.03.2008 | aktual.: 16.03.2008 19:49

Odznaczenie Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata zostało ustanowione w 1963 roku przez Instytut Yad Vashem w Izraelu, dla uczczenia nie-Żydów, którzy ryzykowali swoje życie, aby ratować Żydów z holokaustu.

Podczas niedzielnej uroczystości wiceambasador Izraela w Polsce Yossef Levy przypomniał, że w gronie Sprawiedliwych jest 6 tys. Polaków, którzy robili rzeczy niesamowite, by ryzykując życie swoje i najbliższych, ratować Żydów.

Dzięki odwadze otworzyli nowy rozdział w historii ludzkości - mówił Levy. Byli dobrymi Polakami, chrześcijanami i ludźmi - dodał.

Medalami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata uhonorowano: Helenę i Jakuba Całków, Józefa Senderskiego, Janinę Duk-Senderską i Juliana Duka, Andrzeja Gałęziowskiego, Marię i Mariana Grucę, Helenę Krawczyk oraz rodzinę Wronów - Annę, Eugeniusza i Helenę. W imieniu odznaczonych medale odbierali ich krewni.

Nie mam dość słów, by wyrazić wdzięczność dla tych Polaków, którzy pomogli Żydom w ciężkich chwilach. Bali się kary śmierci, a jednak pomagali długo i wiele razy - mówiła Dalit Goldman, której teścia Israela Goldmana uratował Andrzej Gałęziowski.

Będąc przewodniczką izraelskiej młodzieży w Polsce przy każdej okazji wspominam czyny Andrzeja, jego rodziny i innych wspaniałych Polaków. Dzieła Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata stanowią przykład pięknej ludzkiej postawy dla naszej i waszej młodzieży - dodała Dalit Goldman.

Moi rodzice byli skromnymi ludźmi. Do zakładu zegarmistrzowskiego ojca przychodzili Polacy i naziści. Byłam wtedy małą dziewczynką, nie rozumiałam wiele. Później zastanawiałam się, jak ojciec mógł pracować, że ręka mu nie zadrżała, lupa nie zaszła mgłą, wiedząc, że pod podłogą ukrywał matkę z małym chłopcem i jeszcze mniejszą dziewczynką - mówiła Stefania Sampolska dziękując za wyróżnienie dla Heleny i Jakuba Całków.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 65. rocznicy likwidacji krakowskiego getta.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)