Trwa ładowanie...

Odwołana wizyta w MSZ, w czwartek spotkanie wyjaśniające. Echa wywiadu z Georgette Mosbacher dla Wirtualnej Polski

Jak ustaliliśmy, w konsekwencji wtorkowego wywiadu Wirtualnej Polski z Georgette Mosbacher, w którym padły słowa o "staniu po złej stronie historii w kwestii LGBT" w Polsce, minister Zbigniew Rau odwołał wcześniej zaplanowane spotkanie z ambasador USA. Dwa dni później została ona wezwana z prośbą o wyjaśnienia do siedziby MSZ.

Georgette MosbacherGeorgette MosbacherŹródło: Filip Radwanski / Forum, fot: RM, Filip Radwanski / Forum
d3ozprf
d3ozprf

- Po wywiadzie, z którego dowiedzieliśmy się o możliwych konsekwencjach biznesowych i militarnych w stosunku do Polski, musieliśmy jakoś zareagować. Chodziło o uzyskanie wyjaśnień, jak pani ambasador uzasadnia swoje stanowisko odnośnie do traktowania mniejszości seksualnych w naszym kraju. Tutaj nie mogą istnieć między sojusznikami jakiekolwiek niedomówienia - mówi Wirtualnej Polsce polityk z otoczenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Odnosi się tym samym do dwóch wydarzeń, które nastąpiły jako bezpośrednie następstwo wywiadu z ambasador USA, który opublikowaliśmy we wtorek rano.

Georgette Mosbacher komentowała w niej list 50 ambasadorów, który opublikowała w swoich mediach społecznościowych w niedzielę 27 września, a w którym dyplomaci wzywali do poszanowania praw człowieka w Polsce, zwłaszcza w odniesieniu do społeczności LGBT+. - Polska posiada na Zachodzie reputację kraju nieprzyjaznego mniejszościom seksualnym. To się przekłada na niekorzystne decyzje inwestycyjne. Ma również wpływ na sprawy militarne. Nie jest tajemnicą, że wielu kongresmenów jest zaangażowanych w sprawy LGBT. Te kwestie łączą Donalda Trumpa i Joe Bidena - przekonywała przedstawicielka Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Te słowa nie spodobały się zarówno w polskim rządzie, jak i w MSZ. Jak ustaliliśmy, minister Zbigniew Rau odwołał zaplanowane wcześniej na wtorek 29 września spotkanie z ambasador Mosbacher i przełożył na inny termin, wysyłając tym samym czytelny sygnał zaniepokojenia stanowiskiem sojusznika. W czwartek 1 października doszło natomiast do rozmowy wyjaśniającej kwestie dyskusyjne i sporne, która odbyła się między ambasador a wiceministrem Marcinem Przydaczem. Niższy niż zazwyczaj szczebel tego spotkania, jak słyszymy, również nie był przypadkowy.

d3ozprf

Według relacji informatorów WP, rozmowa z ambasador USA, choć emocjonalna, zakończyła się jednak doprecyzowaniem stanowisk i załagodzeniem sporu oraz położeniem akcentu na komunikację dotyczącą wspólnych projektów energetycznych oraz militarnych. Informacje o odwołanym spotkaniu i czwartkowej rozmowie potwierdziliśmy również w amerykańskich źródłach dyplomatycznych.

Marcin Makowski dla WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ozprf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ozprf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj