Trwa ładowanie...
d3sg9oa

Odszkodowania dla belgijskich Żydów

Belgijskie banki i społeczność żydowska w Belgii osiągnęły w piątek porozumienie w sprawie odszkodowań za zniszczone i rozgrabione mienie pozostawione przez Żydów deportowanych bądź zabitych przez Niemców w czasie hitlerowskiej okupacji.

d3sg9oa
d3sg9oa

Wcześniej podobne porozumienia zawarto z rządem i towarzystwami ubezpieczeniowymi. Banki zapłacą 55 milionów euro, 44 miliony wypłaci skarb państwa, a 10 milionów euro towarzystwa ubezpieczeniowe.

Osobne i nie zakończone jeszcze postępowanie toczy się w sprawie zagrabionych dzieł sztuki. O odszkodowania za porzucone mienie rodziny ofiar występowały od wielu lat.

Jednym z najtrudniejszych problemów było znalezienie odpowiedniego przelicznika franków na euro uwzględniającego wartość utraconego mienia i depozytów bankowych według cen z 1945 roku.

Gdy Belgię zajmowali hitlerowcy społeczność żydowska liczyła 70 tysięcy osób. Blisko połowę deportowano. W organizowaniu deportacji uczestniczyły także oddziały belgijskiej policji, przede wszystkim flamandzkiej. (and)

d3sg9oa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sg9oa
Więcej tematów