PolskaOdsłonięto tablice poświęcone zasłużonym ludowcom

Odsłonięto tablice poświęcone zasłużonym ludowcom

Pamiątkowe tablice poświęcone zasłużonym ludowcom: Stanisławowi Miłkowskiemu i Stanisławowi Thuguttowi odsłonięto w Panteonie Chłopów Polskich przy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie (Świętokrzyskie).

20.08.2006 13:25

Uroczystość zorganizowano z okazji przypadającego 15 sierpnia Święta Czynu Chłopskiego. Uczestniczyło w niej kilkaset osób: kombatanci ruchu ludowego, działacze chłopscy, samorządowcy i politycy.

Po mszy świętej, celebrowanej w intencji rolników, wiceprezes PSL Jan Bury przypomniał, że w sierpniu 1920 roku "chłopi polscy własną piersią stawili opór nawałnicy bolszewickiej". Zaznaczył, że spośród kilkudziesięciu sztandarów rozwiniętych w Sanktuarium, rodowód kilku sięga okresu międzywojennego i ówczesnego pokolenia ludowców.

Święto Czynu Chłopskiego ustanowiło w 1936 roku Polskie Stronnictwo Ludowe dla upamiętnienia patriotyzmu, bohaterstwa i ofiar chłopów w bitwie warszawskiej, zwanej "cudem nad Wisłą". Stanęli oni wtedy do walki z bolszewikami na apel Wincentego Witosa, premiera Rządu Obrony Narodowej. W czasach PRL święta tego oficjalnie nie czczono; wznowiono je w 1990 r. Od 2000 r. centralne obchody odbywają się w Kałkowie-Godowie.

Stanisław Miłkowski (1905-1945) - publicysta i ekonomista - odegrał ważną rolę w ruchu ludowym jako twórca agrarystycznych koncepcji programowych Związku Młodzieży Wiejskiej RP i Stronnictwa Ludowego. Zmarł w obozie koncentracyjnym Bergen-Balsen aresztowany przez Niemców za działalność konspiracyjną.

Stanisław Thugutt (1873-1941) jako ludowiec był ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego. Dał się poznać jako przeciwnik rządów sanacji. Działał w Lidze Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Od 1940 roku przebywał na emigracji w Szwecji, gdzie zmarł.

W Panteonie Chłopów Polskich przy sanktuarium w Kałkowie-Godowie znajdują się tablice upamiętniające m.in. Wincentego Witosa, Macieja Rataja, Stanisława Mikołajczyka, Zofię Solarzową i Franciszka Kamińskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)