Trwa ładowanie...
d1vqg6p

Odsłonięto pomnik pamięci ofiar zamachu na WTC

Puste miejsce po wieżowcach WTC (AFP)
W 6 miesięcy po zamachu terrorystycznym na Światowe Centrum Handlu w Nowym Jorku odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary tragedii. W poniedziałek w miejscu zamachu zebrali się przedstawiciele miejskich władz, rodziny ofiar a także licznie przybyli mieszkańcy miasta.

Share
d1vqg6p

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg przypomniał historię tego bezprecedensowego aktu terroru, w którym zginęło około 3 tysięcy osób. O godz. 14.45 polskiego czasu - dokładnie o tej samej porze, o której w budynek Centrum uderzył pierwszy samolot, zebrani uczcili tragicznie zmarłych minutą ciszy. Podczas uroczystości został odsłonięty tymczasowy pomnik ofiar. Odsłaniając pomnik ku czci ofiar ataku burmistrz Nowego Jorku powiedział, że najwspanialszy pomnik pamięci jest w sercach wszystkich Amerykanów.

Od dziś dwa snopy światła wypełnią puste miejsca po wieżowcach World Trade Center. 88 reflektorów o łącznej mocy ponad 7 tysięcy watów zapalać się będzie codziennie o zmierzchu od 11 marca do 13 kwietnia. Ten niezwykły pomnik nosi nazwę Świetlny Hołd.

Pół roku temu, 11 września 2001 roku, dokonano serii największych w historii Stanów Zjednoczonych ataktów terrorystycznych. Tego dnia dwa samoloty porwane przez terrorystów uderzyły w wieże nowojorskiego World Trade Center, trzeci - w Pentagon w Waszyngtonie, czwarty natomiast rozbił się w okolicach Pittsburga w Pensylwanii. W zamachach w Nowym Jorku i Waszyngtonie straciło życie 3628 osób. W akcjach ratunkowych zginęło kilkuset strażaków i policjantów.

Ataki przeprowadzono przy użyciu porwanych wcześniej samolotów pasażerskich. O godz. 8.45 czasu nowojorskiego, boeing 767 z 92 osobami na pokładzie uderzył w górne piętra jednego z dwóch, ponad 400 metrowych, wieżowców World Trade Center w Nowym Jorku. 18 minut później kolejny boeing 767, z 56 osobami na pokładzie uderzył w środkową część drugiego wieżowca. Oba wieżowce zawaliły się, grzebiąc tysiące ofiar. Po kilku godzinach runął trzeci, 47 piętrowy budynek, stojący w pobliżu WTC.

d1vqg6p

Pół godziny po ataku na WTC, trzeci boeing 757, z 64 pasażerami, rozbił się na budynku Pentagonu w Waszyngtonie. Zginęło blisko dwieście osób. Przed siedzibą Departamentu Stanu wybuchł samochód pułapka.

Czwarty porwany boeing 757 z 45 osobami na pokładzie rozbił się o godz. 11.34 koło Pittsburga. Porywacze zamierzali skierować go na Biały Dom. W czterech uprowadzonych samolotach znajdowało się 266 osób.

Budynek World Trade Center był celem ataku terrorystycznego już wcześniej. 26 lutego 1993 roku w zamachu bombowym zorganizowanym przez fundamentalistów islamskich, w podziemiu WTC zginęło 5 osób, a 200 zostało rannych.

Nowojorski World Trade Center zbudowano w latach 1966-1973. Było to największe centrum handlowe na świecie, złożone z 7 budynków. WTC na Manhattanie stał się symbolem amerykańskiej i światowej potęgi finansowej. Dwa najwyższe budynki WTC, zniszczone w ataku terrorystycznym miały po 110 pięter. (aka)

d1vqg6p

Podziel się opinią

Share
d1vqg6p
d1vqg6p
Więcej tematów