Trwa ładowanie...

Odsłonięcie pomnika smoleńskiego w Budapeszcie. Kaczyński i Morawiecki na miejscu

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki uroczyście odsłonili pomnik smoleński w Budapeszcie. - Ten pomnik jest pięknym gestem, który ma umacniać przyjaźń między Polską a Węgrami - powiedział prezes PiS.

Share
Odsłonięcie pomnika smoleńskiego w Budapeszcie. Kaczyński i Morawiecki na miejscu
Źródło: Twitter
dwd296o

- Węgry są solidarne z ofiarami katastrofy smoleńskiej i rodzinami ofiar. Jesteśmy solidarni z dziełem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jesteśmy solidarni z narodem polskim. Takie jest dzisiejsze przesłanie - powiedział przewodniczący komisji zagranicznej Węgier.

Znaczenie obu krajów podkreślał też Jarosław Kaczyński. - Przyjaźń naszych narodów ma bardzo głębokie korzenie. Ten pomnik jest pięknym gestem, który ją umacniać. Jest wyrazem wspólnej pamięci, bez której nie ma jedności i współpracy między narodami - zaznaczył.

- Katastrofa smoleńska jest powiązana z Katyniem. Świadomość, żeby o tym pamiętać jest bardzo ważna. Na pokładzie Tu-154m było wiele wybitnych osobowości. Lech Kaczyński był szczególnie ważny dla dobrej zmiany - dodał prezes PiS.

Mateusz Morawiecki zaznaczył z kolei jak ważna jest dla niego ta wizyta. - Ten dzień jest dla mnie pełen poruszenia. Cieszę się, że mam zaszczyt uczestniczyć w tej uroczystości. Gest Węgrów zasługuje na najwyższą wdzięczność i chciałbym za niego bardzo podziękować - mówił Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Krasnodębski: Wszystko co, się działo po katastrofie smoleńskiej było jedną, wielką katastrofą

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent Węgier Wiktor Orban. - Znam wielu Węgrów, którzy w życiu nie spotkali żadnego Polaka, ani nawet nie rozumieją języka. Ale gdyby usłyszeli, że Polakom dzieje się krzywda, to bez wahania ruszyliby na wezwanie. Ta relacja jest niesamowita i ciężka do wytłumaczenia. Polska zawsze może liczyć na Węgry - podkreślał.

Pomnik smoleński został odsłonięty przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Powstał dzięki współpracy węgierskiego rządu, rady miasta Budapesztu i dzielnicy miasta Budafok-Teteny. Monument został sfinansowany przez Fidesz, partię Victora Orbana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwd296o

Podziel się opinią

Share
dwd296o
dwd296o
Więcej tematów