Trwa ładowanie...
dbkdmyi
teatr
02-05-2002 14:59

Odsłonięcie Kwadrygi na Teatrze Wielkim


Autorzy rzeźby przy pracy (WP)
3 maja, w dniu Święta Konstytucji, o godzinie 13.00 na Placu Teatralnym w Warszawie odbędzie się uroczystość odsłonięcia Kwadrygi Apollina na gmachu Teatru Wielkiego.

dbkdmyi
dbkdmyi

Rzeźba przedstawiająca Apollina kierującego czterokonnym rydwanem miała zdobić fronton fasady Teatru Wielkiego już w planach Antonia Corazziego, architekta gmachu teatru, z 1825 roku. Realizację pomysłu uniemożliwił wybuch powstania listopadowego.

Po upadku powstania Rosjanie nie zezwolili na umieszczenie Kwadrygi. Przygotowany piedestał u szczytu fasady pozostał pusty przez ponad 170 lat.

(WP)
Źródło: (WP)

Obecnie, z inicjatywy dyrektora Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemara Dąbrowskiego, kompozycja rzeźbiarska zwieńczy fasadę Teatru Wielkiego. Autorami współczesnego projektu Kwadrygi są profesorowie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: rektor Adam Myjak i dziekan wydziału rzeźby Antoni Janusz Pastwa.

dbkdmyi

Rzeźba przygotowywana była w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, skąd przetransportowano ją do Warszawy dwiema ciężarówkami.

Odsłonięcia rzeźby dokona prezydent Aleksander Kwaśniewski. Mecenat nad projektem objął m.in. prezydent Warszawy.

Uroczystościom będzie towarzyszyć otwarcie w Muzeum Teatralnym wystawy "Antonio Corazzi, loty w sferę ideału", na której zostaną zaprezentowane oryginalne projekty architekta Teatru Wielkiego. Planowany jest także występ orkiestry, chóru i baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. (mk)

dbkdmyi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbkdmyi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj