Trwa ładowanie...
23-12-2015 03:20

Odnaleziono żywego człowieka po 60 godzinach od zejścia ziemnej lawiny w Chinach

• Nad ranem ekipy ratunkowe w Shenzen wydobyły żywego człowieka spod zwałów ziemi
• Od zejścia lawiny błotnej minęło 60 godzin
• Uratowany mężczyzna był przytomny; doznał jednak bardzo poważnych obrażeń nóg
• Trwają poszukiwania pozostałych ofiar

Odnaleziono żywego człowieka po 60 godzinach od zejścia ziemnej lawiny w ChinachŹródło: PAP/EPA, fot: WANG GUOHUA
d2fo0hn
d2fo0hn

Mężczyzna, którego uratowano był przytomny; doznał jednak bardzo poważnych obrażeń nóg. Według chińskiej agencji prasowej agencji Xinhua powiedział on żołnierzom, którzy go uratowali, że w pobliżu znajduje się inny żywy człowiek.

Xinhua poinformowała później o odnalezieniu zwłok, jednak nie wiadomo czy była to osoba, o której mówił uratowany.

Według oficjalnych danych za zaginione uważa się ponad 70 osób. Liczba ta stale się zmniejsza bowiem znajdowane są kolejne ciała a wiele osób, które uważano za zasypane, znajdowały się w rzeczywistości gdzie indziej.

Olbrzymia lawina błota, ziemi i odpadów przemysłowych z przepełnionego składowiska pogrzebała w ub. niedzielę 33 budynki w dzielnicy przemysłowej Shenzen. Premier Li Keqiang polecił wszczęcie śledztwa w celu ustalenia przyczyn katastrofy.

d2fo0hn

W akcji ratowniczej uczestniczy ponad 2 tys. członków służb ratunkowych i ponad sto wozów strażackich. Teren o powierzchni ponad 60 tys. metrów kwadratowych został pokryty warstwą błota, której grubość dochodziła miejscami do sześciu metrów.

Była to kolejna katastrofa przemysłowa w Chinach w ciągu ubiegłych 4 miesięcy. W sierpniu ponad 160 osób poniosło śmierć w rezultacie potężnej eksplozji chemikaliów w portowym mieście Tianjin.

Miasto Shenzen, w prowincji Guangdong, położone przy granicy z Hongkongiem, jest jednym z największych ośrodków chińskiego przemysłu technologicznego; znajdują się tam fabryki wielu międzynarodowych koncernów. W 1980 roku utworzono w nim specjalną strefę ekonomiczną.

Podobne wypadki w chińskich obiektach przemysłowych zdarzają się często, co - jak podkreślają eksperci - rodzi pytania o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa po latach bardzo szybkiego wzrostu gospodarczego.

d2fo0hn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fo0hn
Więcej tematów