Trwa ładowanie...

Odmrażanie gospodarki. Dobra wiadomość dla uczniów i pracowników transgranicznych

Ledwo wprowadzono drugi etap odmrażania gospodarki, pojawiła się kolejna wiadomość, która ucieszy pracowników, ale także i uczniów. Chodzi o osoby, które uczą się lub pracują w zagranicznym miejscowościach, przylegające do granic Polski. Informację przekazał premier Mateusz Morawiecki.

Share
Odmrażanie gospodarki. Dobra wiadomość dla uczniów i pracowników transgranicznych
d38zk0c

Komunikat pojawił się na profilu premiera Mateusza Morawieckiego na Facebooku. "Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej" - czytamy.

Odmrażanie gospodarki. Pracownicy transgraniczni i uczniowie zauważeni

To już kolejny krok w stopniowym odmrażaniu gospodarki. Jak informuje premier Morawiecki, pracownicy transgraniczni oraz uczniowie, którzy uczą się w szkołach znajdujących się w miastach za granicami Polski, będą mogły wrócić do swoich zajęć. Nastąpi to z wdrożenie drugiego etapu odmrażania gospodarki, czyli 4 maja.

To, co najważniejsze, to zniesienie obowiązku 14-dniowej kwarantanny po powrocie do kraju dla tych osób, co wywoływało wcześniej wiele kontrowersji. Temat odmrażania gospodarki i pracowników transgranicznych był poruszany m.in. podczas ostatniego posiedzenia Sejmu. Minister Marlena Maląg mówiła wtedy, że pracownicy transgraniczni mogą zarejestrować się jako osoby bezrobotne i w ten sposób otrzymać zasiłek od państwa.

Zobacz też: Wybory 2020 - czy bojkot ma sens? "Pytanie, czy jest szansa na obalenie dyktatury hybrydowej"

Odmrażanie gospodarki. Pracownicy transgraniczni wywalczyli swoje

"Jednocześnie musimy pamiętać, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. Dlatego wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych to spacer po linie. W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi" - czytamy w dalszej części komunikatu premiera.

d38zk0c

Mateusz Morawiecki podkreślił, że odmrażanie gospodarki jest ważne, ale nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa Polek i Polaków. "Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć" - tłumaczy Morawiecki.

To co cieszy, a co zaznaczył szef rządu, to relatywnie niski przyrost liczby zakażeń, dzięki któremu odmrażanie gospodarki jest znacznie łatwiejsze. "Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa" - czytamy.

Odmrażanie gospodarki. Pracownicy transgraniczni i fala protestów

Przypomnijmy, od połowy marca zablokowany został ruch graniczny. Początkowo nie obejmował on pracowników transgranicznych. Sytuacja po kilku dniach uległa zmianie. Granice zostały zamknięte również dla nich, a pracownicy zostali postawieni przed wyborem: bezrobocie w Polsce lub szybki wynajem mieszkania w kraju pracodawcy i rozłąka z rodziną.

d38zk0c

Mimo wprowadzenia dwóch kolejnych etapów odmrażania gospodarki, jeszcze w środę sytuacja pracowników transgranicznych wydawała się beznadziejna. To samo dotyczyło młodzieży, którzy swoje szkoły mieli po drugiej stronie granicy. W Czechach i Niemczech uczniowie wrócili już do szkół. Na 1 maja zapowiedziany był kolejny z fali protestów w tej sprawie.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d38zk0c

Podziel się opinią

Share
d38zk0c
d38zk0c
Więcej tematów