Trwa ładowanie...
d1t4djx
27-06-2004 15:20

Odkryto średniowieczny dwór pod Kraśnikiem


Średniowieczne szczątki rycerskiego dworu obronnego pod Kraśnikiem odkryli badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Odkrycia dokonano podczas rutynowych prac przed rozpoczęciem budowy zbiornika retencyjnego na rzece Wyżniance w miejscowości Suchynia.

d1t4djx
d1t4djx

Po murowanych częściach dworu pozostały fragmenty piwnic, odkryto też kawałki glazurowanych cegieł posadzkowych, zdobionych kafli, naczyń oraz metalowe przedmioty codziennego użytku. To niezwykłe odkrycie, bo nie ma o tym śladu w źródłach pisanych' - powiedział kierujący badaniami doktor Marek Florek.

We dworze mógł mieszkać możnowładca Dymitr z Goraja lub któryś z jego synów. Dotychczas sądzono, że bywał on jedynie na zamku w Kraśniku.

Najciekawsze znalezione w Suchyni pod Kraśnikiem zabytki to między innymi srebrne denarki z XIV i XV wieku, groty strzał, fragmenty miecza, ostrogi, strzemiona, klamry popręgów i inne elementy końskiej uprzęży z tego okresu.

Prace archeologiczne będą kontynuowane w lipcu i sierpniu. Potem znaleziska trafią do Muzeum Regionalnego w Kraśniku.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj