Trwa ładowanie...

Rosjanie ostrzelali Krzywy Róg. "Chcieli zatopić miasto" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 203. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali pociskami manewrującymi Krzywy Róg. Zniszczyli m.in. ważną tamę. "Kraj terrorystyczny nadal walczy z cywilami. Tym razem przeprowadził uderzenie rakietowe na obiekty hydrotechniczne i próbował zatopić Krzywy Róg" - skomentował na Facebooku prezydent Wołodymyr Zełenski, pochodzący właśnie z tego miasta. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Zniszczona przez rosyjskie rakiety przeciwokrętowe tama w Krzywym Rogu Zniszczona przez rosyjskie rakiety przeciwokrętowe tama w Krzywym Rogu Źródło: Forum
d2kkxfu
RELACJA NA ŻYWO
Trwa łączenie
17 min temu

Niemcy przekażą Ukrainie 16 tzw. mostów czołgowych Biber (na zdjęciu). Jest to wóz zabezpieczenia technicznego, który zapewnia możliwość szybkiego przekraczania rzek, urwisk i jarów.  

22 min temu

Ukraińska 3. Brygada Pancerna zniszczyła rosyjskie wóz bojowy piechoty BMP IFV przy pomocy pocisku Javelin. Przypomnijmy, że według wyliczeń specjalistów z bloga militarnego Oryxa, Rosjanie stracili już w Ukrainie 1814 maszyn tego typu.

34 min temu

Sto szesnaście czołgów Abrams wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - napisał na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, nawiązując do wyrażenia zgody przez Departament Stanu na sprzedaż używanych czołgów Polsce. 

36 min temu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został wybrany Człowiekiem Roku amerykańskiego magazyny "Time". 

13:44

W wyniku ataków rosyjskich 6 grudnia zginęły w Ukrainie 4 osoby, 16 zostało rannych.

13:26

Potępili też próbę aneksji przez Rosję tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach; potwierdzili, że państwa włożą wspólny wysiłek w dalsze wzmocnienie działań w ramach międzynarodowej Platformy Krymskiej, mających na celu doprowadzenie do wyzwolenia Krymu. Członkowie Zgromadzenia wezwali też społeczność międzynarodową do podtrzymania i zwiększenia presji sankcyjnej na Federację Rosyjską w celu dalszego poważnego osłabienia zdolności państwa-agresora do kontynuowania wojny przeciwko Ukrainie.

13:25

Zwycięstwo Ukrainy w wojnie prowadzonej przez Federację Rosyjską ma egzystencjalne znaczenie dla Ukrainy i całej Europy - napisano w deklaracji. Wskazano, że incydent, do którego doszło w Przewodowie wyraźnie ilustruje zagrożenie ze strony rosyjskich działań wojennych nie tylko dla Ukrainy, ale także dla krajów sąsiednich. Zaznaczono, że odpowiedzialność za działania wojenne ponosi Federacja Rosyjska. Zwrócono też uwagę na konieczność zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej NATO i jej wschodnich granic. Ponadto członkowie Zgromadzenia stanowczo odrzucili "nieodpowiedzialną i wysoce prowokacyjną" retorykę Rosji dotyczącą możliwości użycia broni jądrowej oraz ostro potępili okupację Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a także nieustające ataki rosyjskich sił zbrojnych na cywilne obiekty w Ukrainie.

13:24

Zgromadzenie podkreśliło, że Trójkąt Lubelski stanowi ważny element współpracy europejskiej i regionalnej oraz podkreśliło znaczenie wielowymiarowego wsparcia udzielanego Ukrainie przez Litwę i Polskę. Zaznaczyło, że ścisła współpraca między parlamentami Litwy, Polski i Ukrainy oraz skoordynowane działania mają kluczowe znaczenie w tym trudnym dla Ukrainy i Europy okresie.

13:24

Dokument został przyjęty w środę w Wilnie; podpisali go szefowie delegacji parlamentarnych: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. 

13:24

Zapewnienie o gotowości do ścisłej współpracy dwustronnej oraz w formacie wielostronnym w celu zapewnienia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO w jak najkrótszym czasie - to niektóre z punktów deklaracji końcowej, przyjętej w środę przez członków Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. 

13:21

Będziemy bronić każdego metra kwadratowego terytorium państw NATO, w tym Polski. Jesteście bezpiecznie, obiecuję wam to - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. 

13:16

Po ponad dobie strażacy ugasili pożar zbiornika ropy naftowej w pobliżu lotniska na przedmieściach Kurska - poinformował Roman Starowoit, gubernator obwodu kurskiego. 

12:35

Ukraińskie władze oficjalnie nie przyznają się do ataków na rosyjskie bazy wojskowe w głębi Rosji, w tym jedną zaledwie 160 km od Moskwy. Jednak, jak informuje "Financial Times" powołując się na rozmowy z ukraińskimi urzędnikami obrony i analitykami, ataki te "są częścią nowej taktyki, która ma na celu zakłócenie rosyjskiego planowania wojskowego i wstrząsanie opinią publiczną, pokazując, że nigdzie nie jest bezpiecznie".  - Ataki mogą być powtarzane. Nie mamy ograniczeń co do odległości i wkrótce będziemy mogli dotrzeć do wszystkich celów w Rosji - w tym na Syberii” - stwierdził doradca ukraińskiego rządu ds. obrony, który zastrzegł sobie anonimowość. - Na Ukrainie wiemy, jak trudno jest obronić się przed tego rodzaju atakami lotniczymi. Wkrótce Rosja również nie będzie miała bezpiecznych stref - dodał w rozmowie z "FT". 

12:23

We wtorek meżczyzna w mundurze ostrzelał policjantów z karabinu maszynowego w mieście Nowoszachtyńsk w obwodzie rostowskim w Rosji. Jeden z policjantów został ranny, trafił do szpitala. W sieci pojawiła się informacja, że napastnik to najmenik z Grupy Wagnera, jeden ze skazańców, którzy zaciągnęli się, by walczyć na Ukrainie. W kolonii karnej odsiadywał wyrok za kradzieże i rozboje. Do sprawy odniósł się już założyciel organizacji Jewgienij Prigożyn. Stwierdził, że Grupa Wagnera przeprowadzi wewnętrzne dochodzenie w tej sprawie.  - Ta informacja nie jest publiczna. Jeśli rzeczywiście napastnik był członkiem Grupy Wagnera i popełnił przestępstwo, to należy osobno zbadać, w jaki sposób tego rodzaju incydent, który należy zaklasyfikować jako "ściśle tajny”, wpadł w ręce dziennikarzy, a także jak ta osoba przekroczyła granicę - stwierdził Prigożyn. 

12:14

Alarm przeciwlotniczy we wschodniej Ukrainie został odwołany. Jak wynika z informacji serwisu 24tv.ua miał on związek z poderwaniem rosyjskich samolotów w rejonie Astrachania.

12:08

Ukraina otrzymała od Polski systemy obrony ziemia-powietrze S-125 Newa SC. Militarny sprzęt prawdopodobnie przekazany został latem, teraz ukraińskie wojsko pochwaliło ten dar, uznając, że "polskie" zestawy sprawdzają się doskonale na froncie walki z najeźdźcą, na dodatek jest do nich duży zapas pocisków. 

11:43

Alarm przeciwlotniczy we wschodniej Ukrainie.

11:02

Gajdaj przypomniał, że w latach 2020-2021 ukraińska służba bezpieczeństwa na terenie obwodu ługańskiego neutralizowała grupy dywersyjne, w skład których wchodzili mężczyźni w wieku 21-22 lat. Oznacza to, że w 2014 roku mieli zaledwie po 14 - 15 lat. Gaidai dodał, że z tych nastolatków Rosjanie "zrobili zombie", które później poszły zabić swoich rodaków, rodziców. - Kadyrow porywa ługańskie dzieci, aby wychować morderców, którzy następnie pójdą zabijać Ukraińców - stwierdził Gajdaj. 


10:58

Serhij Gajdaj, szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej, twierdzi, że w obwodzie ługańskim najeźdźcy masowo porywają ukraińskie dzieci. Wywożą je do Czeczeni, gdzie przechodzą tzw. szkolenie patriotyczne.


10:44

Szefowie delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk zapewnili w środę w Wilnie o współpracy na rzecz przyszłej integracji Ukrainy z Unii Europejskiej.  - Gdyby Rosja natychmiast otrzymała jednoznaczny sygnał, że ekonomiczny koszt wojny będzie brutalny, że górna granica ceny ropy zostanie ustalona nie po dziewięciu miesiącach wojny, tylko wcześniej; że zostanie stworzony specjalny trybunał do sądzenia także urzędników rosyjskich za zbrodnie wojenne, że zostaną wprowadzone surowe ograniczenia w podróżowaniu obywateli rosyjskich do krajów UE i innych krajów (...) wówczas dzisiaj, z dużym prawdopodobieństwem uratowalibyśmy tysiące istnień ludzkich, nie bylibyśmy świadkami brutalnych zbrodni wojennych i ludobójstwa - powiedziała podczas swojego wystąpienia przewodnicząca litewskiego sejmu. 

10:38

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że nie ma obecnie, warunków do pokojowego rozwiązania wojny w Ukrainie. - Im bardziej chcemy pokojowego rozwiązania, tym pilniejsze jest udzielenie Ukrainie wsparcia militarnego - dodał Stoltenberg. 

10:25

- W ciągu siedmiu miesięcy istnienia platformy UNITED24 obywatele 110 krajów przekazali 237 milionów dolarów dla Ukrainy - poinformował  wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow. UNITED24 to  globalna inicjatywa wspierająca Ukrainę po inwazji Rosji. Obejmuje ona m.in. platformę do zbiórki pieniędzy.

10:06

"Zęby smoka", czyli betonowe zapory przeciwczołgowe, ustawiane są przez Rosjan już nie tylko na okupowanych terenach w Ukrainie. Jak informuje serwis Nexta, umocnienia takie pojawiły się także w rejonie Kurska.


10:00

Rosjanie ponownie użyli dronów Shahed-136 na Ukrainie. -  Ostatni raz użyli ich 3 tygodnie temu - poinformował rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ignat. Ukraińcom udało się we wtorek strącić 14 takich maszyn.

09:47

- Podstawowym błędem po stronie niemieckiej było to, że wyszła do mediów z informacją o propozycji przekazania Polsce zestawów Patriot, zanim negocjacje się skończyły - ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dziś skoncentrujmy się na tym, by wynegocjować jak najlepszy sposób ich przekazania - dodał. 

09:44


09:39

- Trudno mi jakkolwiek pozytywnie skomentować tego typu decyzje strony węgierskiej; uważam je za szkodliwe nie tylko dla UE, ale też dla interesu państw Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział w środę wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany o zablokowanie przez Węgry pakietu pomocowego dla Ukrainy. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2kkxfu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2kkxfu
Więcej tematów