Trwa ładowanie...
d93ty5d
rekord
06-01-2010 13:58

Odczytanie wartości tej liczby zajęłoby 50 tys. lat

Francuski informatyk obliczył wartość liczby pi do prawie dwóch bilionów siedmiuset miliardów miejsc po przecinku. Pobił tym samym rekord świata. Liczba pi fascynuje naukowców od lat.

d93ty5d
d93ty5d

Obliczenia trwały 131 dni. Do zapisania nowej wartości liczby pi potrzebny jest twardy dysk o pojemności jednego terabajta, a recytowanie jej zajęłoby prawie pięćdziesiąt tysięcy lat.

Fabrice Bellard wykorzystał do swej pracy zwykły domowy komputer. Jest on dwa tysiące razy wolniejszy i znacznie tańszy od japońskiego superkomputera, dzięki któremu pobito rekord poprzednim razem.

Bellard twierdzi, że odniósł sukces dzięki nowej metodzie obliczeniowej, która sama w sobie jest dużo bardziej interesująca niż długi ciąg cyfr liczby pi. Ona sama nie przestaje fascynować matematyków, co roku 14 marca obchodzony jest nawet światowy Dzień Liczby Pi.

d93ty5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d93ty5d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj