Trwa ładowanie...

Odchodzą od Cyryla. Kolejny Kościół ogłosił decyzję

Łotewski Kościół Prawosławny podjął decyzję o uniezależnieniu się od Patriarchatu Moskiewskiego. Parlament decyzję w tej sprawie podjął z trybie przyspieszonym. To kolejny kościół, który zdecydował się na taki krok, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Odchodzą od Cyryla. Kolejny Kościół ogłosił decyzjęOdchodzą od Cyryla. Kolejny Kościół ogłosił decyzjęŹródło: PAP, fot: Artur Reszko
d1vr9vf
d1vr9vf

Łotewski parlament w przyspieszonym trybie zatwierdził całkowite oderwanie się krajowego Kościoła Prawosławnego od Patriarchatu Moskiewskiego.

Jak donoszą lokalne media, decyzja była podjęta niemal jednomyślnie. Za głosowało 73 deputowanych, trzech było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu.

d1vr9vf

Pomysłodawcą tej inicjatywy i odpowiedniej ustawy był prezydent Łotwy Egils Levits. Podziękował parlamentowi za poparcie w tej sprawie. "Dziękuję za wsparcie dla autokefalii Łotewskiego Kościoła Prawosławnego. Ustawa uznaje pełną autonomię i niezależność Kościoła prawosławnego. Wszelkie uprawnienia lub wpływy patriarchy Moskwy są prawnie wykluczone" - napisał na Twiterze.

Ukraińska Cerkiew Prawosławna uniezależniła się od rosyjskiej

Podobną decyzję już w maju podjął Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ogłosił "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko moskiewskiego patriarchy Cyryla odnośnie wojny na Ukrainie.

d1vr9vf

"Wyrażamy niezgodę wobec stanowiska patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla odnośnie wojny w Ukrainie" – ogłoszono. Sobór potępił też wojnę jako złamanie przykazania "Nie zabijaj!" i wyraził współczucie wobec wszystkich, którzy ucierpieli na skutek wojny.

Putin nie jest chory? Generał o "grze" dyktatora z Kremla

Źródło: DPA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1vr9vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1vr9vf
Więcej tematów