PolskaOd dziś walczą razem ze smogiem w Krakowie - miasto i AGH

Od dziś walczą razem ze smogiem w Krakowie - miasto i AGH

Kraków oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisały we wtorek porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ochrony powietrza w naszym mieście. Podejście naukowe ma pomóc przede wszystkim w zrozumieniu problemu i przeciwdziałaniu powstawania smogu w różnych źródłach.

Od dziś walczą razem ze smogiem w Krakowie - miasto i AGH
Źródło zdjęć: © Paweł Krawczyk/krakow.pl

O problemach z krakowskim powietrzem pisaliśmy już wielokrotnie, kolejnym krokiem w walce miasta ze smogiem jest umowa z Akademią Górniczo-Hutniczą. Stolica Małopolski i uczelnia będą współdziałać w zakresie ochrony miejskiego powietrza.

- Kraków nie jest jedynym miastem, które ma problem z jakością powietrza. Jest za to jednym z niewielu, gdzie tak zdecydowanie walczy się ze smogiem - mówił podczas podpisywania umowy Jacek Majchrowski. - Cieszę się, że w walkę o lepsze powietrze jeszcze mocniej niż dotychczas angażuje się krakowska AGH i zespół profesora Mazura, który już obecnie przewodniczy Radzie ds. Ochrony Powietrza. Jestem przekonany, że wypracowane wspólnie propozycje przyczynią się do walki ze smogiem - dodał prezydent.

W ramach podpisanego we wtorek porozumienia AGH pomoże w określeniu właściwości fizykochemicznych pyłów emitowanych na terenie Krakowa. Opracowany zostanie też model, który pokaże jak zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po mieście oraz jakie są ich główne kierunki pochodzenia.

- Można powiedzieć, że badania smogu już były, że współpraca miasta i AGH jest zbędna. Ale to nieprawda: uczelnia jest instytucją niezależną, autonomiczną, nikt nie może narzucać naszym naukowcom konkretnego kierunku działań. Dzięki temu nasze badania wnoszą nową jakość w walkę ze smogiem w Krakowie. Chcemy pokazać, że to bardzo szerokie i wieloskładowe pojęcie: nie tylko niska emisja, ale też np. samochody - mówi w rozmowie z WP.PL Bartosz Dembiński, rzecznik Akademii Górniczo-Hutniczej. - Naukowcy AGH prowadzą takie badania od wielu lat i mają zupełnie inne podejście niż np. Krakowski Alarm Antysmogowy, który skupia się raczej na niskiej emisji. Nasze badania są o wiele bardziej złożone - dodaje.

Póki co miasto deklaruje, że walka ze smogiem jest wielopoziomowa: zaczynając od wymiany pieców, poprzez termomodernizację budynków, po działania komunikacyjne. Rozwijane są systemy inteligentnego sterowania ruchem, rozbudowywana jest sieć tramwajowa, a autobusy wymieniane są na nowoczesne, które emitują mniej szkodliwych gazów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)