PolskaOd 2005 roku e-mail zamiast kolejki

Od 2005 roku e‑mail zamiast kolejki

Od 2005 roku urzędy będą
zobowiązane do przyjmowania dokumentów, wniosków i załatwiania
spraw drogą elektroniczną, zakłada rząd.

Możliwość załatwiania spraw w urzędach drogą elektroniczną oraz zgodność systemów teleinformatycznych tworzonych przez administrację publiczną - to niektóre z celów przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy o informatyzacji części podmiotów realizujących zadania publiczne.

Jak poinformował po posiedzeniu rządu minister nauki Michał Kleiber, projekt ustawy reguluje sprawy związane z tworzeniem i użytkowaniem systemów teleinformatycznych wykorzystywanych w administracji publicznej.

Według ministra, ustawa dotyczy rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce i jest ściśle skorelowana z dokumentem europejskim pt. "Elektroniczna Europa 2005. Społeczeństwo informacyjne dla wszystkich".

Jeden z zapisów projektu zakłada zmianę Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którą od 2005 roku urzędy byłyby zobowiązane do przyjmowania dokumentów, wniosków i załatwiania spraw drogą elektroniczną. Ustawa miałaby też umożliwić elektroniczny obieg dokumentów w administracji oraz zestawianie danych z różnych systemów i rejestrów, by ułatwić obywatelom czy firmom załatwianie spraw z urzędem przez internet.

Według informacji przekazanej dziennikarzom na konferencji, projekt zakłada też, że struktura systemów teleinformatycznych w administracji publicznej, ich budowa i finansowanie miałyby być jawne i określone w zbiorczym dokumencie pt. "Plan Informatyzacji państwa". Zapewniłoby to zgodność i możliwość współpracy tych systemów oraz zapobiegłoby tworzeniu przez poszczególne resorty systemów konkurencyjnych i dublujących funkcje.

Minister właściwy ds. informatyzacji miałby prawo do kontroli systemów teleinformatycznych pod względem ich zgodności z minimalnymi wymaganiami, które ustalić ma Rada Ministrów. Według autorów projektu, jest to główny zapis antykorupcyjny ustawy, zapewniający m.in. kontrolę nad prawidłowością wdrażania systemów teleinformatycznych w administracji publicznej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)