Największe zagraniczne media piszą o prezydencie Polski
Prezydent Karol Nawrocki spotka się dziś z Donaldem Trumpem w Białym Domu. To wydarzenie przyciąga uwagę światowych mediów, które podkreślają międzynarodowe ambicje polskiego przywódcy oraz skomplikowaną sytuację polityczną w Polsce.
Co musisz wiedzieć?
- Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 czasu polskiego w Białym Domu. To pierwsza wizyta Karola Nawrockiego w USA jako prezydenta RP.
- Media zwracają uwagę na ideologiczną spójność między Nawrockim a Trumpem. Ukraiński "Kyiv Post" podkreśla, że wizyta ma na celu zacieśnienie relacji z konserwatywnymi kręgami w Waszyngtonie.
- Francuski "Le Figaro" wskazuje na niepewny kontekst geopolityczny. Wizyta odbywa się w czasie napięć między USA, Rosją i Ukrainą.
Światowe media o wizycie Nawrockiego w USA
Prezydent Karol Nawrocki spotka się z Donaldem Trumpem, by omówić obecność wojsk USA w Polsce. Kyiv Post zaznacza, że wizyta w Białym Domu to nie tylko rutynowa wymiana zdań, ale "publiczna demonstracja ideologicznej spójności". Ukraińskie medium zauważa, że Nawrocki "przybywa do Waszyngtonu w momencie, gdy polska polityka wewnętrzna jest w stanie otwartej wojny politycznej między prezydentem a premierem".
Francuski "Le Figaro" zwraca uwagę na niepewny kontekst geopolityczny wizyty, przypominając o niedawnym spotkaniu Trumpa z Putinem i wzmacniających się atakach Rosji na Kijów. Dziennik prognozuje, że Nawrocki będzie dążył do uzyskania mocnych gwarancji bezpieczeństwa dla Polski, a także ożywienia idei Fort Trump, mimo że Waszyngton planuje zmniejszenie obecności wojskowej w Europie. Polska, określana jako "wzorowy uczeń NATO", inwestuje prawie 5 proc. PKB w obronność i zamawia amerykańskie uzbrojenie, co podkreślają dziennikarze.
"Przy Donaldzie Trumpie nie można pomijać wymiaru gospodarczego transakcji i Warszawa jest tego świadoma" - czytamy.
Czytaj także: Otoczenie Nawrockiego tonuje nastroje przed spotkaniem z Trumpem. Relacja z Waszyngtonu
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Weto ws. Ukrańców w Polsce. "Duży sukces prezydenta"
Reuters wskazuje, że spotkanie z Trumpem to szansa na ponowne zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza. Ekspert Charles Kupchan z Rady Stosunków Zagranicznych ocenia, że Nawrocki zaapeluje o stanowczość wobec Putina i podkreśli znaczenie jedności transatlantyckiej. Kupchan dodaje, że prezydent będzie domagał się utrzymania amerykańskich sił w Polsce, gdzie stacjonuje 10 tys. żołnierzy.
Deutsche Welle nazywa Nawrockiego "nowym graczem" na globalnej scenie politycznej, który - jak podkreśla autor artykułu - nie ukrywa swoich międzynarodowych ambicji, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodniej.
Źródło: Kyiv Post, Le Figaro, Deutsche Welle