Trwa ładowanie...
d3u65v9

Ocieplenie polsko-rosyjskie kosztem Ukrainy?

Ukraińskie media z zaniepokojeniem podkreślają, że podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina do Polski zapadną ostateczne decyzje w sprawie budowy gazociągu do Europy Zachodniej omijającego terytorium Ukrainy.

Share
d3u65v9

Według doniesień ukraińskich dziennikarzy, Rosji udało się ostatecznie przekonać Polskę w sprawie budowy gazociągu do Europy Zachodniej, który - jak akcentują - ominie terytorium Ukrainy. Kijowskie media przypominają, że wcześniej zarówno polskie, jak i ukraińskie władze sprzeciwiały się takiemu przebiegowi gazociągu, gdyż według nich, u podłoża rosyjskiego projektu leżała polityka, a nie gospodarcza opłacalność.

Polska chce zbliżenia z Rosją, jednak nie odbędzie się to kosztem stosunków z Kijowem - cytują słowa prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego sprzed kilkunastu miesięcy ukraińskie agencje. Obecnie 90% dostaw rosyjskiego gazu na Zachód przebiega tranzytem przez Ukrainę.

Komentując możliwość zawarcia porozumienia dotyczącego gazociągu przez prezydentów Kwaśniewskiego i Putina były premier Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział, że niestety jego kraj i Rosja nie były w stanie połączyć unikatowych walorów, którymi dysponują oba kraje.

Ukraina ma dobrze rozwiniętą sieć tranzytową, Rosja natomiast dysponuje źródłami dostaw surowców energetycznych do Europy. Juszczenko wyraził nadzieję, że w przyszłości obu krajom uda się znaleźć kompromis w tej dziedzinie. (and)

d3u65v9

Podziel się opinią

Share
d3u65v9
d3u65v9
Więcej tematów