Trwa ładowanie...
dhzqz07
11-05-2006 14:35

Ochojska wśród laureatów nagrody im. ks. Tischnera

Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janina
Ochojska, filozof Karol Tarnowski i naukowiec-publicysta Piotr
Kłodkowski zostali uhonorowani nagrodami im. ks. Józefa
Tischnera, przyznawanymi przez miesięcznik i wydawnictwo "Znak".

dhzqz07
dhzqz07

Ochojska, związana od lat 80. z francuską fundacją Equi Libre, a później twórczyni PAH, została nagrodzona w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących "polski kształt dialogu" Kościoła i świata.

Ochojską i Tischnera łączą dwa słowa: solidarność i nadzieja. Może to jeszcze, że ks. Tischner zaprosił ją kiedyś do wygłoszenia kazania o pomocy humanitarnej w kościele w Łopusznej. Jak powiadają, żadna inna baba czegoś podobnego nie dostąpiła i pewnie jeszcze długo nie dostąpi - mówił o laureatce senator Jarosław Gowin, związany ze środowiskiem "Znaku".

To dla mnie ogromny zaszczyt, że to co robię z potrzeby serca, a nie z poczucia obowiązku, okazuje się takie bliskie ideałom ks. Tischnera. Zawsze tego pragnęłam. (...) Kiedy Opatrzność postawiła przede mną takie zadanie - czego się nie spodziewałam, wolałam raczej patrzeć w gwiazdy i rozwiązywać tajemnice wszechświata (Ochojska jest z zawodu astrofizykiem), chciałam robić to dobrze. Ks. Tischner nauczył mnie, że wolnym nie jest się od czegoś, lecz do czegoś, w jakimś celu - mówiła laureatka, zbierając oklaski.

Prof. Karola Tarnowskiego uhonorowano w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości", za książkę "Usłyszeć niewidzialne", ogniskującej się wokół - jak określa to autor - filozofii wiary.

dhzqz07

Za publicystykę lub eseistykę na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować - jak mawiał ks. Tischner - "nieszczęsny dar wolności", nagroda przypadła dr. Piotrowi Kłodkowskiemu, który zyskał wyróżnienie za książkę "O pęknięciu wewnątrz cywilizacji", będącą jego pracą habilitacyjną.

Dzieło - jak mówił ks. Adam Boniecki - jest "straszliwe, bo odziera nas ze złudzeń na temat przyszłości cywilizacji". Autor na podstawie wiedzy płynącej z długoletniego pobytu w krajach islamskich i hinduistycznych przedstawia spór o miejsce religii w państwie. Tę książkę powinni przeczytać politycy, przynajmniej kilku biskupów i prostych księży - mówił ks. Boniecki.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród nastąpiło podczas czwartkowej imprezy "Majówka w ogrodach Znaku", kończącej Dni Tischnerowskie 2005. Każdy z laureatów otrzymał statuetkę nagrody, zaprojektowaną przez Mariana Gromadę oraz 15 tys. zł. Ochojska oświadczyła od razu, że swoją nagrodę przeznacza na powstającą właśnie placówkę PAH w Sudanie.

Nagroda im. ks. Józefa Tischnera została przyznana po raz szósty. Laureatów typuje jury w którego skład wchodzą: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Jarosław Gowin, Leszek Kołakowski, Krzysztof Michalski, Henryk Woźniakowski, abp Józef Życiński i Łukasz Tischner.

dhzqz07

Wśród laureatów poprzednich edycji są m.in. prof. Barbara Skarga, prof. Stefan Swieżawski, prof. Wiktor Osiatyński, Ryszard Kapuściński, Wojciech Jagielski i ks. Tomasz Węcławski.

Podczas uroczystości wręczono też stypendium im. ks. Józefa Tischnera, które pozwala na półroczny pobyt w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu. Otrzymała je 28-letnia Anna Czuchry, była magistrantka prof. Tarnowskiego na UJ, obecnie na stypendium w Oxfordzie. Przygotowuje ona pracę pt. "Religia i postawa obywatelska w liberalnym porządku politycznym".

Zmarły 28 czerwca 2000 r. ksiądz profesor Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku krakowskich uczelni. W 1981 roku został kapelanem zjazdu "Solidarności".

dhzqz07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhzqz07
Więcej tematów