Oceny instytucji publicznych - sondaż CBOS
Najnowszy sondaż CBOS na temat oceny instytucji publicznych wskazał na bardzo wysoki poziom niezadowolenia społecznego z funkcjonowania zarówno sejmu jak i senatu. Pracę posłów źle ocenia niemal trzy czwarte Polaków (73 proc.), a senatorów – blisko trzy piąte (57 proc.). Z kolei pozytywne opinie o działalności sejmu wyraża zaledwie co ósmy badany (13 proc.). Niewiele więcej osób (18 proc.) dobrze wypowiada się o pracy senatu. Niezmiennie dobrze oceniana jest przez większość respondentów praca urzędu Prezydenta RP.
17.04.2013 | aktual.: 23.04.2013 14:56
W kwietniu, podobnie jak miesiąc wcześniej, notowania parlamentu są bardzo złe. Negatywnie postrzegana jest zwłaszcza działalność izby niższej.
Dobre notowania dla prezydenta
Bronisław Komorowski nie musi martwić się o notowania - Polacy już trzeci miesiąc z rzędu dobrze (na 65 proc.) ocenili jego działalność. Pracę prezydenta źle ocenia jedna czwarta badanych (24 proc.).
We wszystkich elektoratach przeważają dobre oceny pracy głowy państwa. Najwięcej jest ich wśród wyborców PO i PSL, natomiast najmniej wśród sympatyków PiS.
Związki zawodowe
Polacy są podzieleni w opiniach na temat działalności NSZZ "Solidarność", natomiast o związkach skupionych w OPZZ częściej wypowiadają się z dezaprobatą niż akceptacją.
Od ubiegłego miesiąca wzrosła grupa respondentów dobrze oceniających działalność NSZZ "Solidarność" (o 7 punktów, do 32 proc.), natomiast nie zmienił się istotnie odsetek tych, którzy ją krytykują (34 proc.).
Z kolei działalność związków zawodowych skupionych w OPZZ jest postrzegana na ogół krytycznie: około jednej trzeciej badanych (30 proc., od marca wzrost o 8 punktów) wypowiada się o niej negatywnie, natomiast blisko jedna czwarta (23 proc., wzrost o 5 punktów) wyraża opinie pozytywne.
Można zauważyć, że oceny obu central związkowych są istotnie związane z preferencjami partyjnymi ankietowanych. Zadowoleni z ich pracy to częściej zwolennicy opozycyjnego PiS, stosunkowo rzadko natomiast osoby popierające partię rządzącą.
_ Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 4–10 kwietnia 2013 roku na liczącej 1150 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski._