Trwa ładowanie...
d15uy3j
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Obywatelskie zatrzymanie w Bułgarii. Nagranie poniżonych migrantów wywołało poruszenie

• Obywatelskie zatrzymanie trzech nielegalnych imigrantów w Bułgarii
• Film z zatrzymania zamieszczono na Facebooku
• Towarzyszył mu opis: cywilne oddziały w obronie kobiet i dzieci
• Komisarz główny policji granicznej Antonio Angełow: takie działania są nielegalne
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obywatelskie zatrzymanie w Bułgarii. Nagranie poniżonych migrantów wywołało poruszenie
(PAP/EPA, Fot: Georgi Licovski)
d15uy3j

W Bułgarii spore poruszenie wzbudziło tzw. obywatelskie zatrzymanie niedaleko granicy z Turcją trzech nielegalnych migrantów. Film z zatrzymania zamieszczono na Facebooku. Praktyka tzw. obywatelskiego aresztowania migrantów przez cywilów szerzy się w regionach przygranicznych i spotyka się z przyzwoleniem, a nawet aprobatą części mediów.

Dotychczas nie odnotowano napadów dokonywanych przez uchodźców nielegalnie przekraczających granicę bułgarsko-turecką, niemniej mieszkańcy granicznych regionów utrzymują, że czują się zagrożeni, a mężczyźni - zwłaszcza myśliwi - organizują na migrantów polowania.

Media wychwalały emerytowanego wysokiego oficera MSW, który sam jesienią ubiegłego roku zatrzymał 30 migrantów i trzymał ich na celowniku do przybycia policji. Bohaterem okrzyknięto także pewnego mieszkańca Jambołu, który zatrzymał 20 osób oraz wzywał do utworzenia masowego ochotniczego ruchu do zwalczania nielegalnej migracji.

d15uy3j

Udostępnione nagranie anonimowego autora, pokazujące upokorzenie trzech mężczyzn. Mężczyźni zostali skrępowani świńskimi ogonami, jednak nie widać tego na filmie. Nagraniu, które pojawiło się na profilu młodego mieszkańca Burgas, towarzyszy opis: "Cywilne oddziały w obronie kobiet i dzieci. Zatrzymanie migrantów i wysłanie ich z powrotem do Turcji, nie potrzebujemy żadnego (numeru) 112, żadnych policjantów-zdrajców, działamy sami!".

Цивилните отряди за защита на жените и вярата ЗАДЪРЖАНЕ НА МИГРАНТИ И ИЗПРАЩАНЕ ОБРАТНО В ТУРЦИЯ...Никакви 112, никакви полицаи-предатели не ни трябват.Действаме сами !!!

Opublikowany przez Joseph Louis Barrow na 10 kwietnia 2016

Komisarz główny policji granicznej Antonio Angełow ocenił, że działania ochotników są całkowicie sprzeczne z prawem. Potwierdził, że do zatrzymania trzech nielegalnych migrantów wezwano policję; mężczyźni podali, że są Afgańczykami. Ludzi, którzy ich zatrzymali, nie było na miejscu.

- W Bułgarii zatrzymania mogą dokonywać wyłącznie organy o uprawnieniach policyjnych, po wydaniu decyzji prokuratury i sądu. W sprawie zostanie wszczęte dochodzenie - zapowiedział Angełow.

d15uy3j

Jednocześnie premier Bojko Borysow podczas ćwiczeń wojskowych w rejonie granicy bułgarsko-tureckiej pochwalił działania ochotników w obronie granic i podkreślił, że należą im się podziękowania od MSW. Wezwał ich jednak, by nie przekraczali granic prawa i koordynowali swoje działania z policją graniczną.

Bułgarski Komitet Helsiński zaapelował do premiera, by nie zachęcał nacjonalistycznych organizacji ochotniczych.

W ubiegłym tygodniu ukazał się sondaż, który wykazał, że ponad połowa Bułgarów (60 proc.) uważa uchodźców za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. 45 proc. jest zdania, że UE nie powinna pomagać migrantom, a dla 50,9 proc. migrant jako kolega z pracy lub sąsiad jest nie do przyjęcia.

d15uy3j

Podziel się opinią

Share

d15uy3j

d15uy3j
Więcej tematów