Trwa ładowanie...

OBWE: uzgodniono projekt wycofania sił ze wschodniej Ukrainy

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji ustalili projekt harmonogramu stopniowego wycofania oddziałów i sprzętu wojskowego z ogarniętych konfliktem terytoriów wschodniej Ukrainy - poinformowała Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Share
OBWE: uzgodniono projekt wycofania sił ze wschodniej Ukrainy
Źródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d4cq1sr

- Spotkaliśmy się z ukraińskimi i rosyjskimi przedstawicielami Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji, którzy przyznali, że doszło do wstępnego porozumienia ws. stopniowego wycofania (sił) - napisano w oświadczeniu OBWE, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

Według ustaleń wycofanie oddziałów ze wschodniej Ukrainy odbyłoby się w trzech etapach. Pierwszy z nich zakłada dwudniowe zawieszenie broni, drugi pięciodniową operację wycofania ciężkiego sprzętu, a następnie wycofanie oddziałów terytoriów objętych walkami, zgodnie z założeniami porozumień z Mińska.

Strona Ukraińska poinformowała agencję Interfax-Ukraina, że projekt musi być oficjalnie zaakceptowany przez strony rządowe obu państw. Jednocześnie wyraziła nadzieję na pozytywne efekty tych rozmów.

d4cq1sr

Mińsk był w ostatnich miesiącach miejscem spotkań grupy kontaktowej Ukraina-Rosja-OBWE. Na spotkaniu 5 września podpisano tam protokół o wstrzymaniu ognia w Donbasie; 19 września podczas kolejnych rozmów zawarto porozumienie przewidujące m.in. rozejm między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy.

OBWE wysłała na Ukrainę 261 międzynarodowych obserwatorów, w tym 112 do wschodnich regionów kraju.

Zobacz również wideo

d4cq1sr

Podziel się opinią

Share
d4cq1sr
d4cq1sr
Więcej tematów