Trwa ładowanie...
IAR

OBWE: na miejscu katastrofy boeinga 777 wciąż są ludzkie szczątki

Przedstawiciel misji OBWE na Ukrainie Michael Bociurkiw oświadczył, że na miejscu katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy nadal są ludzkie szczątki. Przed południem informowano, że pociąg z ciałami ofiar dotarł do Charkowa.
Share
Miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu
Miejsce katastrofy malezyjskiego samolotuŹródło: PAP/EPA, Fot: Robert Ghement
d30sseu

- Na miejscu zaobserwowaliśmy mniejsze fragmenty ludzkich szczątków - powiedział Bociurkiw na briefingu w Doniecku, we wschodniej Ukrainie. Wcześniej obserwatorzy przeprowadzili inspekcję miejsca katastrofy.

Jak przekazał Bociurkiw, najwyraźniej zakończyły się już wysiłki na rzecz poszukiwania ciał, ale jego obserwatorzy widzieli pozostawiony worek z ludzkimi szczątkami. Także malezyjscy eksperci mówią, że odór na miejscu wskazuje na obecność ciał ofiar.

- Nigdy nie widzieliśmy naprawdę intensywnego przeszukiwania miejscu katastrofy: ludzi idących ramię w ramię przez pola - podkreślił przedstawiciel OBWE. Według niego na miejscu katastrofy nie wdrożono skutecznych kroków zabezpieczających i do tej pory przybyła tam tylko niewielka grupa międzynarodowych ekspertów.

d30sseu

Pociąg z ciałami jest w Charkowie

Pociąg chłodniczy wiozący ciała ofiar czwartkowej katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego przybył we wtorek przed południem do Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka.

Według agencji Reutera pociąg przewozi ok. 200 worków ze zwłokami. W poniedziałek premier Malezji informował, że pociągiem złożonym z wagonów chłodni transportowane są 282 ciała. Z kolei według ukraińskich władz pociąg wiózł ciała wszystkich 298 ofiar czwartkowej katastrofy. Wcześniej ukraiński wicepremier Wołodymyr Hrojsman informował, że znaleziono 282 ciała i 87 fragmentów ciał, które należą do 16 osób.

W Charkowie, który znajduje się pod kontrolą ukraińskich władz centralnych, ciała ofiar katastrofy samolotu zostaną przekazane holenderskiej delegacji, a następnie przetransportowane do Holandii. Tam zostaną zidentyfikowane, a potem oddane bliskim zabitych. Ponad dwie trzecie zabitych w katastrofie boeinga stanowili Holendrzy.

d30sseu

Żałoba narodowa w Holandii

W środę w Holandii będzie obowiązywała żałoba narodowa. To właśnie wtedy do tego kraju przyleci samolot transportowy, na którego pokładzie będą ciała części ofiar katastrofy na wschodzie Ukrainy.

Samolot transportowy wyląduje na lotnisku w Eindhoven o godzinie 16.00. Będą na niego czekali bliscy ofiar, a także król Wilhem Aleksander, królowa Maksyma i premier Mark Rutte. Pamięć ofiar zostanie uczczona minutą ciszy, a flagi na budynkach państwowych zostaną opuszczone do połowy masztu.

Władze Ukrainy i przedstawiciele państw zachodnich podejrzewają, że Boeing 777 towarzystwa Malaysia Airlines, który rozbił się 17 lipca na wschodzie Ukrainy podczas lotu z Amsterdamu do Kuala Lumpur, padł ofiarą wystrzelonej przez rosyjskich separatystów rakiety ziemia-powietrze. W katastrofie zginęło wszystkich 298 pasażerów i członków załogi.

 (fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)
d30sseu

Podziel się opinią

Share
d30sseu
d30sseu
Więcej tematów