Trwa ładowanie...
d49zvi7

OBWE alarmuje: walki w Donbasie najcięższe od początku roku

• Alexander Hug: coraz więcej naruszeń broni
• Obserwatorzy misji: w ostatnim tygodniu ponad 3,4 tys. ataków
• OBWE: ostrzał prowadzony jest w pobliżu osiedli
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraiński żołnierz w pobliżu Mariupola.
Ukraiński żołnierz w pobliżu Mariupola. (PAP/EPA, Fot: SERGEY VAGANOV)
d49zvi7

Największą liczbę naruszeń zawieszenia broni w Donbasu od początku roku zarejestrowali w tym tygodniu obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. - W strefie konfliktu zwiększyła się też liczba ostrzałów z broni wielkokalibrowej - poinformował w Kijowie wiceszef misji Alexander Hug.

Obserwatorzy odnotowali rekordową liczbę ponad 3,4 tys. ataków. Hug zaznaczył, że większość z nich przeprowadzono przy użyciu czołgów, armat i moździerzy. To broń, której użycia zakazano w porozumieniach.

Naruszenia zawieszenia broni miały miejsce także w pobliżu osiedli, w których schronili się cywile. Ostrzelano m.in. okolice Mariupola, Marjinki, Popasnego oraz Stanicy Ługańskiej. Ta ostatnia miejscowość leży w jednej z trzech pilotażowych stref zawieszenia broni. Na terenie dwóch pozostałych strefach (w Petriwskim i Zołotym) OBWE nie odnotowała walk.

d49zvi7

Obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w swoim raporcie nie precyzują, kto jest winny złamania warunków zawieszenia ostrzału.

Władze w Kijowie wyjaśniły, że ich wojska otwierają w Donbasie ogień tylko wtedy, gdy są ostrzeliwane przez prorosyjskich bojowników.

Zobacz także: "Polska była jedynym krajem, które nie miało Obrony Terytorialnej"

d49zvi7

Podziel się opinią

Share

d49zvi7

d49zvi7
Więcej tematów