Trwa ładowanie...
d3nmc52
08-06-2006 15:50

Obserwatorzy Fundacji Helsińskiej i RPO na Paradzie Równości

Około 30 obserwatorów Fundacji Helsińskiej
weźmie udział w sobotniej Paradzie Równości; będą odnotowywać wszystkie naruszenia praw człowieka,
gdyby do takich doszło - poinformował Sławomir Cybulski z
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Będzie też dwóch obserwatorów
z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

d3nmc52
d3nmc52

O wyznaczenie obserwatorów do Fundacji i RPO zwróciła się policja.

Obserwatorzy to pracownicy Fundacji i absolwenci prowadzonej przez Fundację Polskiej Szkoły Praw Człowieka. To osoby, które doskonale wiedzą na czym polegają standardy praw człowieka - podkreślił Cybulski.

Wszyscy otrzymają tzw. karty obserwacji. To m.in. na podstawie tych kart i odnotowanych tam ewentualnych uwag Fundacja Helsińska oceni czy doszło do naruszenia praw człowieka podczas sobotnich demonstracji. Obserwatorzy będą zwracać uwagę na zachowania uczestników demonstracji, uczestników kontrdemonstracji i zachowanie policji - powiedział Cybulski.

Na sobotę zaplanowane były trzy demonstracje; według organizatorów w Paradzie Równości ma uczestniczyć 1,5 tys. osób, w Marszu Tradycji i Kultury - 500 osób, a w marszu Ogólnopolskiego Ruchu Sprzeciwu Społecznego - około 100. Cybulski powiedział, że proporcjonalnie najwięcej obserwatorów zostanie skierowanych na Paradę Równości. Po 16.00 organizacja Młodzieży Wszechpolskiej poinformowała, że na prosbę Romana Giertycha, odwołuje marsz Tradycji i Kultury.

d3nmc52

Tadeusz Wileński z Biura RPO poinformował, że Rzecznik wyznaczył dwóch obserwatorów na sobotnie manifestacje. O wyznaczenie obserwatorów do RPO oraz prezesa Fundacji Helsińskiej zwrócił się komendant stołeczny policji Jacek Kędziora - poinformował PAP jego rzecznik Mariusz Sokołowski. Kwestie respektowania praw człowieka są podczas tego rodzaju zgromadzeń niezmiernie ważne. Chcemy, by osoby, które zajmują się tym na co dzień, miały pełen obraz sytuacji, zarówno z punktu widzenia policji, jak i uczestników obu manifestacji - powiedział.

Trasy sobotnich manifestacji będą także monitorowane przez policyjne kamery: stałe kamery monitoringu oraz dodatkowo rozmieszczone kamery bezprzewodowe. Obraz z nich trafi bezpośrednio do Stołecznego Stanowiska Kierowania.

Manifestacje początkowo miały spotkać się na trasie przemarszu, w środę jednak władze miasta zmieniły trasę Parady Równości (organizowana przez Fundację Równości). Jej uczestnicy przejdą od Sejmu, ul. Piękną, Marszałkowską, Senatorską do pl. Teatralnego; tymczasem marsz organizowany przez Młodzież Wszechpolską - tak jak wcześniej planowano - przejdzie sprzed pomnika Mikołaja Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu, Nowym Światem, przez Plac Trzech Krzyży, ul. Wiejską do gmachu Sejmu.

W ubiegłym roku członkowie Młodzieży Wszechpolskiej kilkakrotnie próbowali zakłócić przebieg Parady Równości, która odbyła się bez zezwolenia. Interweniowała policja. Zatrzymano dwadzieścia osób. W tym roku, w kwietniu, ulicami Krakowa przeszły dwa marsze: Tolerancji, z udziałem m.in. gejów i lesbijek, oraz Tradycji i Kultury, zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską. Marsz Tolerancji został trzykrotnie zaatakowany; byli poszkodowani. Policja zapobiegła większym zamieszkom.

d3nmc52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nmc52
Więcej tematów