Trwa ładowanie...
d1j8fgc

Obserwatorium: 20 dżihadystów zginęło w zasadzce w Kobane

Co najmniej 20 dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) zginęło w nocy z niedzieli na poniedziałek w zasadzce podczas próby zajęcia miasta Ajn al-Arab (kurdyjskie Kobane), na północy Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dym nad miastem Kobane
Dym nad miastem Kobane (PAP/EPA, Fot: Sedat Suna)
d1j8fgc

Rzecznik obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział, że dżihadyści zginęli w zasadzce przygotowanej przez kurdyjskie oddziały samoobrony YPG, gdy napastnicy w ciągu nocy przedostali się na jedną z ulic we wschodniej części Kobane, kilka kilometrów od granicy z Turcją. Dodał, że islamiści zostali zaatakowani przez Kurdów, którzy są zaprawieni w walkach w warunkach miejskich.

Według Obserwatorium Państwo Islamskie chce zdobyć to miasto, aby zapewnić sobie kontrolę na całym obszarem wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej.

Także w poniedziałek AFP poinformowała, że dżihadyści umieścili na wschodnich krańcach Kobane dwie swoje flagi, jedną z nich na wzgórzu, a drugą na budynku we wschodniej części miasta. Telewizja Reutera, która informowała o jednym sztandarze dżihadystów, pokazała w poniedziałek zdjęcia z terytorium Turcji.

d1j8fgc

Doniesienia potwierdził turecki wojskowy, który zaznaczył, że takie same flagi dżihadyści wywiesili na zajętych wcześniej obszarach Syrii i Iraku.

Cytowane przez agencję AFP lokalne źródło odmówiło jednak potwierdzenia, czy dżihadyści wkroczyli do miasta.

Na zdjęciach telewizji Reutera widać czarną flagę IS na czterokondygnacyjnym budynku. Kobane to trzecie co do wielkości kurdyjskie miasto w Syrii. Od połowy września jest atakowane przez bojowników IS dysponujących moździerzami, ciężką artylerią i czołgami.

Mimo serii nalotów na islamistów, prowadzonych przez siły międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, w ostatnich dniach zamknął się pierścień okrążenia wokół miasta. W sobotę dżihadyści opanowali strategiczne wzgórze Machta Nur, kilometr od granic miasta, z którego prowadzili bezpośredni ogień artyleryjski skierowany na cele w śródmieściu Ajn al-Arab.

W minionych tygodniach dżihadyści przejęli kontrolę nad setkami okolicznych wiosek, zmuszając ponad 150 tys. syryjskich Kurdów do ucieczki do Turcji. Ogółem jest już w tym kraju ok. 1,5 mln uchodźców z Syrii.

d1j8fgc

Podziel się opinią

Share
d1j8fgc
d1j8fgc
Więcej tematów