Trwa ładowanie...
d3maltu
IAR

Obserwator OBWE: w Donbasie nie ma już państwa ukraińskiego

W obwodach ługańskim i donieckim nie ma już państwa ukraińskiego - twierdzą obserwatorzy OBWE, pracujący na rosyjsko-ukraińskim pograniczu. W ich opinii samozwańczymi gospodarzami tych terenów są prorosyjscy separatyści.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobieta płacze przed swoim zniszczonym sklepem w Doniecku
Kobieta płacze przed swoim zniszczonym sklepem w Doniecku (AFP, Fot: Philippe Desmazes)
d3maltu

Misja OBWE od początku sierpnia monitoruje dwa przejścia na granicy Rosji i Ukrainy: Gukowo i Donieck. W tych miejscach najczęściej przerzucany miał być sprzęt wojskowy dla separatystów. Również te dwa posterunki wielokrotnie były ostrzeliwane ze strony ukraińskiej.

- Teraz jest tutaj spokojnie, nikt nie strzela - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem szef misji OBWE Paul Picard. -Tu, gdzie jesteśmy, na wysokości Gukowa i Doniecka, po stronie ukraińskiej nie ma już państwa ukraińskiego. Te tereny są w rękach separatystów, zwolenników samozwańczych republik, dlatego nikt tu już nie strzela - zauważa Picard. Dodaje przy tym, że od momentu zawieszenia broni zwiększył się ruch na granicy.

- Coraz więcej ludzi idzie do swoich domów na Ukrainie, aby zobaczyć, w jakim są stanie, zabrać niezbędne rzeczy, głównie ciepłą odzież i wracają, żeby przetrwać zimę w Rosji - podkreśla obserwator OBWE. Rosyjscy politycy od dawna przekonują, że Kijów nie kontroluje Donbasu. Tereny zajęte przez separatystów nazywają "Noworosją".

d3maltu

Podziel się opinią

Share
d3maltu
d3maltu
Więcej tematów