PolskaObserwacje gwiazd i sinic podczas gdańskiego Dnia Nauki

Obserwacje gwiazd i sinic podczas gdańskiego Dnia Nauki

17.09.2005 20:15, aktual.: 19.09.2005 11:59

Nocne obserwacje nieba oraz mikroskopijnych
żyjątek, wykonywanie efektownych figur geometrycznych z kolorowego
papieru oraz prezentację sprzętu nurkowego proponowano uczestnikom
gdańskiego Dnia Nauki.

Podczas festynu, który od przedpołudnia odbywa się na terenie gdańskich Fortów, naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego prezentowali żywe zwierzęta mieszkające w Bałtyku - kraby, raki, krewetki. Można było przyjrzeć się z bliska sinicom, jednokomórkowym organizmom, które potrafią być niebezpieczne dla człowieka, a których zakwity w wodzie morskiej powodują latem zamykanie kąpielisk. Archeolodzy i konserwatorzy z Centralnego Muzeum Morskiego prezentowali pracę archeologów podwodnych i sprzęt nurkowy.

W organizacji tegorocznej edycji Dnia Nauki uczestniczyła też najstarsza uczelnia na Pomorzu, Politechnika Gdańska. Na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej można było obejrzeć dwa filmy, "Ewolucja koncepcji ruchu od Arystotelesa do czasów współczesnych" oraz "Od wahadełka do efektu fotoelektrycznego".

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego zaprezentowali zastosowania termografii ciekłokrystalicznej w medycynie. Metoda ta polega na wykorzystaniu własności fizykooptycznych ciekłych kryształów i pozwala na pośredni pomiar temperatury. Możliwości tej metody są o tyle interesujące, że oprócz pomiaru wartości temperatury w danym punkcie można ją mierzyć również w objętości. Rozszerza to wachlarz praktycznego wykorzystania pomiarów np. w diagnostyce naprężeń, przy mierzeniu wytrzymałości materiałów.

Innym przykładem wykorzystania termografii ciekłokrystalicznej jest diagnostyka medyczna - lokalizacja różnego rodzaju ognisk zapalnych oraz zmian nowotworowych złośliwych i niezłośliwych, a także ich przerzutów do węzłów chłonnych i naczyń limfatycznych.

Po zapadnięciu zmroku rozpoczęła się część astronomiczna. W jej ramach odbędą się pokazy nocnego nieba.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także