Trwa ładowanie...
d1xbuzp

Obrońcy zwierząt przeciwni muzułmańskiej diecie

Największa holenderska sieć supermarketów naraziła się na krytykę obrońców praw zwierząt, gdy wypuściła na rynek serię produktów mięsnych przyrządzanych według muzułmańskich wytycznych - poinformowali przedstawiciele Partii na rzecz Zwierząt.

d1xbuzp
d1xbuzp

Członkowie ugrupowania, które zgodnie z sondażami ma szanse w listopadowych wyborach wejść do parlamentu, wystosowali łącznie 5 tys. skarg na sieć Albert Heijn, gdy ta wprowadziła do niektórych ze swych sklepów produkty mięsne opatrzone etykietą "halal".

"Halal" jest w islamie oznaczeniem wszystkiego, co jest legalne w świecie surowego muzułmańskiego prawa szariatu. W Europie słowo to odnosi się zazwyczaj do diety, i stanowi islamski odpowiednik żydowskiej "koszerności".

Członkowie partii są oburzeni, ponieważ zwierzęta przeznaczone na te produkty, były zabijane bez żadnych środków znieczulających. W naszym kraju uśmiercanie zwierząt bez anestezji jest nielegalne - powiedziała przewodnicząca partii Miarianne Thieme. W 1972 roku wprowadzono pewne wyjątki zezwalające na to mniejszościom religijnym, ale to co się teraz stało, nie wygląda na wyjątek, lecz na regułę - dodała.

Członkowie partii sądzą, że posunięcie sieci supermarketów zmusi ubojnie do stosowania metod "halal", jeśli będą chciały żeby ich mięso było sprzedawane w sklepach.

d1xbuzp

Rzecznik prasowy sieci "Albert Heijn" powiedział, że specyficzne produkty mięsne zostały wprowadzone, żeby spopularyzować sklepy wśród milionowej mniejszości muzułmańskiej, stanowiącej 6% społeczeństwa holenderskiego. Pomimo protestów zapowiada, że produkty będą dostępne przynajmniej przez najbliższe sześć miesięcy, ponieważ cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Prezes Tureckiego Związku Kultury Muzułmańskiej Kasim Ademir był zadowolony z decyzji firmy, jednak nie potrafił potwierdzić, czy mięso rzeczywiście spełniało wymogi islamu. Reguły są trudne i różnią się w poszczególnych krajach. Wspólny jest jednak wymóg godnego traktowania zwierząt. Ademir twierdzi, że nie ma zakazu znieczulania zwierząt tuż przed ubojem.

d1xbuzp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xbuzp
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj