Trwa ładowanie...
d120p6c

Obrońcy praw człowieka interweniują ws. zgonów pacjentów w Kobierzynie. Szpital pod lupą prokuratury

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zareagowała na dwa przypadki samobójstw, do jakich doszło w czerwcu w krakowskim szpitalu psychiatrycznym im. dr. J. Babińskiego. Śledztwo w tej sprawie prowadzi też prokuratura. Dyrektor placówki wystosował właśnie odpowiedź do szefowej HFPC.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego
Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego (East News, Fot: ANNA KACZMARZ)
d120p6c

Przypomnijmy. W czerwcu w szpitalu im. dr. J. Babińskiego doszło do dwóch samobójstw. Pracownicy szpitala skarżyli się "Gazecie Wyborczej", że pacjentów nie ma kto pilnować, bo podczas nocnych dyżurów czterech lekarzy opiekuje się ok. 800 osobami.

Interwencja Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka to właśnie odpowiedź na doniesienia o zgonach pacjentów w krakowskiej placówce oraz ograniczonej liczbie dyżurującego na oddziałach personelu lekarskiego. W liście skierowanym m.in. do marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego, który sprawuje nadzór nad szpitalem, przedstawiciele HFPC pytali o działania, jakie ma zamiar podjąć lecznica, by zapewnić chorym wyższy poziom oferowanej opieki psychiatrycznej. Pismo przesłano także do prokuratury okręgowej, która prowadzi śledztwo ws. samobójstw, do których doszło w placówce.

Rzecznik szpitala Maciej Bóbr zapewnia w rozmowie z "Gazetą Krakowską", że "w obu przypadkach Komisja ds. Zdarzeń Niepożądanych nie stwierdziła zaniedbań ze strony personelu, a obowiązujące procedury były przestrzegane". Bóbr dodaje, że w ostatnich dwóch latach liczba różnego rodzaju zdarzeń niepożądanych zmniejszyła się z 40 do 18.

"Gazeta Krakowska" informuje, że w odpowiedzi na interwencję dyrektor szpitala Stanisław Kracik skierował do szefowej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuty Przywary list. Zapewnił w nim, że lecznica przykłada wielką wagę do zapewnienia chorym maksymalnego bezpieczeństwa oraz najlepszego leczenia i zadeklarował współpracę w tym zakresie z HFPC.

Źródło: "Gazeta Krakowska"/"Gazeta Wyborcza"

d120p6c

Podziel się opinią

Share
d120p6c
d120p6c
Więcej tematów