Trwa ładowanie...
londyn
06-12-2005 18:45

Obraz odkryty po 400 latach trafił na aukcję

"Portret damy z córką" Tycjana - ostatni raz
widziany 400 lat temu - został wystawiony na sprzedaż przez znany
dom aukcyjny Christie's. Pieczołowicie restaurowany obraz będzie
sprzedany w ramach aukcji "Dawnych Mistrzów" w najbliższy czwartek.

Obraz odkryty po 400 latach trafił na aukcję
d18r9y3
d18r9y3

Christie's spodziewa się, że dzieło zostanie sprzedane za co najmniej 5 mln funtów (prawie 7,5 mln euro).

Artysta nie skończył pracy nad portretem przed śmiercią w 1576 roku. Dzieło ukończył jeden z jego uczniów pod koniec XVI lub na początku XVII wieku, przyprawiając damie skrzydła, tak by przypominała archanioła Rafaela. Jej córce namalował męską fryzurę, aby kojarzono ją z Tobiaszem.

Końcowy produkt - czyli obraz "Tobiasz i Anioł" - trafił do znanej weneckiej kolekcji Barbarigo, następnie nabył go handlarz dzieł sztuki Rene Gimpel. Wstępując do francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, Gimpel wysłał swoje płótna do kryjówek w Londynie. Zginął w obozie pracy w 1944 roku.

Spadkobiercom Gimpla udało się zlokalizować obrazy w 1946 toku w londyńskim garażu. Zlecono ich prześwietlenie i restaurację.

d18r9y3

Prace nad konserwacją dzieł trwały do 2001 roku, kiedy to odsłonięto, po raz pierwszy od 400 lat, oryginalne portrety namalowane ręką Tycjana.

Według ekspertów, portret wystawiony na sprzedaż w Christie's przedstawia najprawdopodobniej córkę artysty Emilię i jedną z jego wnuczek.

Światowy rekord za płótno Tycjana ustanowiony został w Londynie w 1991 roku - za obraz "Wenus i Adonis" zapłacono wtedy 7,48 mln funtów.

d18r9y3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18r9y3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj