PolskaObóz w Ostaszkowie - 61. rocznica likwidacji

Obóz w Ostaszkowie - 61. rocznica likwidacji


61. rocznicę likwidacji obozu w Ostaszkowie
uczczono w czwartek przy symbolicznym Grobie Policjanta
Polskiego w Katowicach - jedynym takim monumencie w Polsce.

Można przebaczyć, ale nie można zapomnieć. Oby ta historia nigdy się nie powtórzyła. To miejsce będzie odwiedzane przez młodzież również za kilkadziesiąt lat - mówił wojewoda śląski Willibald Winkler.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina policyjna 1939 r.", młodzież oraz policjanci.

W symbolicznym Grobie Policjanta Polskiego przed Śląską Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach w 1993 r. złożono szczątki nieznanego polskiego policjanta ekshumowanego w Miednoje. Zdaniem "Rodziny Policyjnej 1939 r.", to jedyny grób nieznanego policjanta na świecie.

Ostaszków - specjalny obóz NKWD dla jeńców polskich działający w latach 1939-1940. W obozie przebywało ok. 6,5 tys. więźniów, głównie funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, żandarmerii oraz Korpusu Obrony Pogranicza.

Obóz umieszczono na Stołbnym Ostrowie, wyspie na jeziorze Saliger, 11 km od Ostaszkowa, ok. 300 km na zachód od Moskwy. W kwietniu i maju 1940 r. trwała akcja wywożenia z obozu jeńców do Kalininu (dziś Twer). Mordowano ich nocą w siedzibie obwodowego zarządu NKWD, a następnie grzebano w lesie w pobliżu Miednoje.

Los jeńców władze ZSRR ujawniły dopiero w 1990 r. W latach 1995 - 1996 przeprowadzono pełną ekshumację z 25 odnalezionych masowych grobów. (mon)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)