OBOP: Tusk przed Kaczyńskim, PO przed PiS i Samooobroną
Platforma Obywatelska - 34% poparcia, PiS - 29%, Samoobrona - 12% - to wyniki sondażu TNS OBOP przeprowadzonego dla tygodnika "Polityka" w dniach 17-18 września. Kandydujący na prezydenta Donald Tusk uzyskał w nim 49% głosów, a Lech Kaczyński - 29%.
W porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym w dniach 8-9 września, poparcie dla PO spadło o 5 pkt proc., dla PiS - wzrosło o 3 pkt proc., dla Samoobrony - wzrosło o 2 pkt proc.
Tusk w porównaniu z poprzednim badaniem odnotował wzrost poparcia o 6 pkt proc., Kaczyński - o 7 pkt proc.
Kolejne miejsca w sondażu dotyczącym wyborów parlamentarnych zajęły Liga Polskich Rodzin - 8% (spadek o 4 pkt proc.) i SLD - 7% (bez zmian). Poniżej progu znalazły się PSL - 3% głosów (wzrost o 1 pkt proc.), Partia Demokratyczna - demokraci.pl - 3% (wzrost o 2 pkt proc.) i SdPl z 2% poparciem (bez zmian).
Wśród kandydatów na urząd prezydenta kolejne miejsca po Tusku i Kaczyńskim zajęli kolejno: Andrzej Lepper - 11% (wzrost o 1 pkt proc.) i Marek Borowski - 6% (wzrost o 5 pkt proc.). Jarosław Kalinowski, Maciej Giertych i Henryka Bochniarz uzyskali po 1% głosów. Poparcie dla Kalinowskiego spadło w porównaniu z poprzednim sondażem o 2 pkt proc., dla Giertycha - spadło o 1 pkt proc., dla Bochniarz - nie zmieniło się.
OBOP zapytał też respondentów, czym - ich zdaniem - podyktowana była decyzja Włodzimierza Cimoszewicza o wycofaniu się z wyborów prezydenckich. 33% badanych uznało, że powodem była "chęć uniknięcia dalszych dochodzeń", 23%, że decyzja ta była "krokiem w pełni uzasadnionym brutalnością kampanii i chęcią ochrony rodziny kandydata". Dla 15% była to "ucieczka z pola walki". dla 14% - "dowód arogancji i pychy kandydata", dla 11% - "dowód słabej odporności kandydata". 7% uznało, że decyzja Cimoszewicza była przejawem słabości jego zaplecza i sztabu.
Sondaż przeprowadzono za pośrednictwem wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej, losowej, 1000-osobowej próbie dorosłych Polaków.