Trwa ładowanie...
d2spizt

OBOP: stan wojenny - Polacy pamiętają datę

52% Polaków zna dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Pamiętamy też, że była to niedziela. Dziś stan wojenny najczęściej kojarzy się z problemami w zaopatrzeniu, godziną milicyjną oraz strachem.

d2spizt
d2spizt

Z okazji 20-lecia stanu wojennego Ośrodek Badania Opinii Publicznej przeprowadził sondaż, mający odpowiedzieć, na ile pamiętamy stan wojenny i co się nam z nim głównie kojarzy.

Zaledwie 6% ankietowanych zrobiło błąd w dacie dziennej wprowadzenia stanu wojennego. Zna ją dokładnie 52% Polaków. Do niewiedzy przyznało się 36% respondentów. 87% ankietowanych pamięta, że była to niedziela.

Stan wojenny kojarzy się nam dziś przede wszystkim z: problemami w zaopatrzeniu (14% wskazań), godziną milicyjną (13%), strachem (11%), wojskiem, czołgami i mobilizacją (11%).

Pytani o ograniczenia i zakazy stanu wojennego, Polacy najczęściej wymieniają godzinę milicyjną (56% wskazań) oraz zakaz wyjazdów i ograniczenia w poruszaniu się (38%).

52% ankietowanych uważa, że co roku w grudniu należy przypominać o stanie wojennym. 38% badanych sądzi, że nie należy tego robić.

Sondaż przeprowadzono 24-26 listopada na 1006 dorosłych Polakach. (miz)

d2spizt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2spizt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj