OBOP: nastroje coraz gorsze
W III kwartale tego roku Polacy gorzej oceniali kondycję ekonomiczną kraju i własną sytuację materialną niż 3 miesiące wcześniej - wskazuje sondaż przeprowadzony przez OBOP.
25.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Na podstawie sondażu przeprowadzanego co kwartał obliczany jest wskaźnik nastrojów ekonomicznych (WNE). Wskaźnik ten oparty jest na skali od 0 do 200, gdzie 0 - oznacza minimalną wartość (skrajny pesymizm), 100 - wartość środkową (symboliczna równowaga między optymizmem a pesymizmem) a 200 to najwyższa wartość (skrajny optymizm). Podobnie wyliczany jest wskaźnik samooceny gospodarstw domowych (WSGD), mówiący o własnej sytuacji materialnej badanych.
W III kwartale WNE osiągnął najniższy notowany dotąd poziom i wyniósł 74,7 punktu. Jest to wynik o 4,8 punktu niższy od poprzedniego kwartału. Wskaźnik WSGD również spadł, o 4,3 punktu do poziomu 72,4. Oznacza to, że sytuacja ekonomiczna kraju jest lepiej oceniana niż własna.
W porównaniu z poprzednim kwartałem, najbardziej obniżyły się nastroje wśród ludzi młodych, uczniów i studentów, mieszkańców największych miast, osób z wyższym wykształceniem, ludzi znajdujących się dobrej sytuacji materialnej, a także tych, którzy wówczas deklarowali gotowość głosowania na AWSP i mieli centroprawicowe poglądy polityczne.
Największy pesymizm wykazywali wciąż mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym, rolnicy, gospodynie domowe, bezrobotni, częściej osoby w średnim wieku i starsze niż ludzie młodzi, częściej kobiety niż mężczyźni. (kar)