OBOP: a jednak SLD
Jak wynika z kwietniowego sondażu Ośrodka Badania Opinii Publicznej największym poparciem cieszy się koalicja
SLD-UP, na którą głosowałoby 39% ankietowanych. Platformę
Obywatelską, PiS i Samoobronę poparłoby po 11% wyborców, a UW
weszłaby do Sejmu - wynika z kwietniowego sondażu OBOP.
15.04.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W porównaniu z badaniem marcowym koalicja SLD-UP zanotowała wzrost poparcia o 2 punkty procentowe, Platforma Obywatelska - spadek o 3 punkty. Natomiast Unia Wolności zanotowała wzrost o 3 punkty procentowe i według sondażu znalazłaby się w parlamencie.
Według sondażu, gdyby wybory odbyły się w kwietniu 37% pytanych odpowiedziało, że zdecydowanie wzięłoby w nich udział; 21% odpowiedziało, że "raczej tak". Zdecydowanie nie poszłoby do wyborów 22% ankietowanych, a 13% odpowiedziało, że "raczej nie"; 7% pytanych odparło "trudno powiedzieć".
Wszystkie osoby, które wyraziły zainteresowanie udziałem w głosowaniu OBOP zapytał, którą partię poparliby w wyborach.
39% pytanych głosowałoby na SLD-UP (w marcu 37%). Platformę poparłoby 11% (w marcu 14%). 11% wyborców jest także gotowych głosować na PiS (w marcu 12%) oraz na Samoobronę (w marcu 10%). Poparcie dla PSL wyniosło 9% (bez zmian ), a dla Ligi Polskich Rodzin - 7% (w marcu 9%).
Głosowanie na UW zadeklarowało 5% ankietowanych (w marcu 2%), co oznacza, że ta partia przekroczyłaby próg wyborczy.
Wśród pozostałych ugrupowań, o które pytał OBOP: UPR otrzymała 2% poparcie, a RS AWS, PPS oraz SKL - Ruch Nowej Polski - po 1%.
Osobom, które deklarowały gotowość uczestnictwa w wyborach OBOP przedstawił również drugą listę partii: ugrupowania koalicji SLD- UP występowały na niej samodzielnie.
W takim przypadku na SLD głosowałoby w kwietniu 34% pytanych, na UP - 3%; na KPEiR i PLD - po 1%, a SD - 0%. (and)