Trwa ładowanie...
d128gi5

Objawy COVID-19. Jakie są pierwsze objawy zakażenia koronawirusem?

Kaszel, katar, gorączka to podstawowe objawy infekcji koronawirusem. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Sprawdź, jakie jeszcze są objawy COVID-19 i jak je rozpoznać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Objawy COVID-19. Jakie są pierwsze objawy koronawirusa?
Objawy COVID-19. Jakie są pierwsze objawy koronawirusa? (pixabay.com, Fot: Myriams-Fotos)
d128gi5

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba ta objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest dramatyczna. Tylko w październiku w Polsce koronawirusem zakaziło się ponad 160 tys. osób.

Najczęstszymi objawami COVID-19 są: gorączka, zmęczenie, trudności z oddychaniem oraz suchy kaszel, informuje WHO. W przypadku wystąpienia tych podstawowych objawów należy zgłosić się do lekarza.

Jak odróżnić grypę od COVID-19? WP
Jak odróżnić grypę od COVID-19? (WP)

U niektórych pacjentów można zaobserwować także bóle mięśni, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Większość z tych objawów ma łagodny przebieg i mogą pojawiać się stopniowo.

d128gi5

Objawy COVID-19. Wpływ koronawirusa na organizm

Koronawirus powoduje głównie schorzenia układu oddechowego. Okazuje się jednak, że może mieć także wpływać na układ pokarmowy, nerwowy, sercowo-naczyniowy i wzrokowy. Mogą pojawić się przypadki, w których pacjent nie będzie wykazywał objawów związanych z układem oddechowym, takich jak kaszel czy duszności, ale może zauważyć u siebie zmęczenie, brak apetytu, nudności, biegunka czy wymioty.

Dr Paweł Grzesiowski tłumaczy, kiedy możemy spodziewać się szczepionki na koronawirusa (WIDEO)

Mogą pojawić się także objawy neurologiczne, takie jak ból głowy, kołatanie serca, ucisk w klatce piersiowej. Nie powinno się lekceważyć także objawu, jakim może być zapalenie spojówek, ból kończyn lub ból mięśni dolnej części pleców, utrata węchu i smaku.

d128gi5

Dość nietypowym objawem mogą być też czerwone lub fioletowe plamy na placach, które przypominają odmrożenie. U zakażonych, którzy nie mają typowych objawów kojarzonych z COVID-19 występuje też czasem wysypka i inne zmiany skórne.

Bezobjawowe zakażenie koronawirusem

Wraz ze zmęczeniem i mniejszą odpornością na wysiłek fizyczny, u chorych często pojawia się także zadyszka. Jeżeli do tego występują problemy z oddychaniem, które wcześniej nie występowały, to jest to sygnał, by udać się do lekarza lub zrobić test na obecność koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d128gi5

Podziel się opinią

Share
d128gi5
d128gi5
Więcej tematów